'Krizde gıda fiyatları düştü, ramazan ayında da zam değil indirim olacak'

'Krizde gıda fiyatları düştü, ramazan ayında da zam değil indirim olacak'
'Krizde gıda fiyatları düştü, ramazan ayında da zam değil indirim olacak'

Real Merter Mağazası Müdürü Cem Karaca, Genel Müdür Kubilay Özerkan ve Operasyon Direktörü Alois Ooms (soldan sağa), hedeflerini anlattı.

Kriz ve hammadde fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gıda ürünlerinin bu yıl yüzde 5 ucuzladığını söyleyen Real Genel Müdürü Özerkan, 'Düşüş ramazanda da sürer' dedi

İSTANBUL - Yılbaşından bu yana dünyada hammadde fiyatlarının gerilediğini ve kriz nedeniyle firmaların kâr marjlarını düşürdüğünü söyleyen Real Hipermarketleri Genel Müdürü Kubilay Özerkan, “Bu nedenle fiyatlarda ciddi ucuzlama var. Örneğin ayçiçek yağının fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 15-20 geriledi. Tüm ürünler bazında bakarsak yüzde 5 civarında bir düşüş var” diye konuştu.

Satışlar ramazanda artıyor
Ürün fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki ay da süreceğini belirten Özerkan, “Dolayısyla bu yıl ramazan ayında zam değil aksine fiyatlarda indirim olacak. Tüketicinin alım gücünü korumak için farklı fiyatlarda ürünler sunacağız. Ramazan ayı genel olarak satışların arttığı bir aydır. Geçen yıl okulların açılmasıyla aynı döneme gelen ramazan ayında istediğimiz satışları yapamamıştık. Bu yıl ramazandan umutluyuz” açıklamasında bulundu. Önümüzdeki ay başlayacak olan ramazan ayında tüketimin artacağını fakat ekonomik ürünlere doğru bir yönelme olacağını ifade eden Kubilay Özerkan, “Krizle birlikte tüketicide böyle bir eğilim var zaten. Tüketici gıda dışı ürünlerini pek almıyor. Gıda ürünlerini alırken de ekonomik olanlarını tercih ediyor” diye konuştu.
Tüketicideki bu eğilimi dikkate alarak Real Hipermarket’lerde sattıkları 50 binden fazla çeşit ürünü en uygun fiyata sunduklarını ifade eden Özerkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu uygulamayı 6 Ağustos’ta açılacak Merter mağazamızda da yapıyoruz. Satış elemanlarımız sürekli araştırma yapıp Merter ve Bahçelievler’de yaşayanlar için en uygun fiyatı bulmaya çalışıyor. “

Altınlı açılış
Krizi gerçek anlamda fırsata çevirdiklerini ve Real Hipermarketleri’nin İstanbul’daki beşinci Türkiye’deki 13’üncü mağazasını 28 milyon avroluk yatırım sonucunda Merter’de açmaya hazırlandıklarını söyleyen Kubilay Özerkan, Merter mağazasında 250 kişiye iş olanağı sağlayacaklarını anlattı. Büyük bir promosyon kampanyasıyla 6 Ağustos Perşembe günü açılacak olan  Real Merter mağazası, 6 Ağustos - 20 Ağustos tarihleri arasında her 300 TL’lik veya her biri minimum 100’er TL’lik üç kez alışveriş yapan tüm müşterilerine Chipgold 1 gr. külçe altın hediye edecek. Kubilay Özerkan, altının değerinin 53 lira olduğunu söyledi.
Kozmetikten ev eşyalarına, elektronikten balığa kadar 34 ürün grubunda, yaklaşık 50 bin ürün çeşidi sunan Real Merter mağazası bölgesinde yaşayanların tüm ihtiyaçlarını aynı çatı altında, en uygun fiyata karşılayabilmelerini sağlayacak şekilde yapılandırıldı.

14 markete ulaşacak
Real Hipermarketleri Genel Müdürü Kubilay Özerkan sözlerine şöyle devam etti: “Real olarak, global ekonomideki bu yavaşlamanın, sektör açısından bir kayıp olarak değil bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz ve stratejilerimizi de bu yeni durum ve değişen tüketici ihtiyaçlarına göre hızlı bir şekilde adapte ediyoruz. Bu sürecin, dünyada organize perakende sektörünün bir dönem yaşamış olduğu yoğun ve hızlı büyümeyi özümsemesi için bir fırsat olacağını düşünüyoruz. Bu amaçla yatırımlarımız sürüyor. Geçen ay Fulya mağazamızı açmıştık. Yıl sonunda Türkiye’de 14 markete ulaşmayı hedefliyoruz.”
Geçen ay açılan Fulya mağazası hakkında da bilgi veren genel müdür Kubilay Özerkan, “Fulya’da satışlarımız çok iyi gidiyor. Kuru kalabalık yok. Markete gelenler cok ciddi alışveriş yapıyor. Bu nedenle sepet ortalaması Türkiye’nin 2.5 katı üzerinde” açıklamasında bulundu. Kubilay Özerkan, mağazalarında Ralf Lauren, Adidas ve Converse gibi dünyaca ünlü markaların spor ayakkabılarını uygun fiyattan tüketicilerine sunduklarını, bu geleneği Merter mağazasında da bozmayacaklarını anlattı. (Radikal)