'Krizde payımız var' diyen Goldman 500 milyon dolarlık destek veriyor

'Krizde payımız var' diyen Goldman 500 milyon dolarlık destek veriyor
'Krizde payımız var' diyen Goldman 500 milyon dolarlık destek veriyor

Goldman Sachs İcra Kurulu Başkanı Blankfein 200 göstericinin genel müdürlük önündeki protestosundan bir gün sonra krizle ilgili günah çıkardı FOTOĞRAF: AFP

Goldman Sachs, 10 bin küçük ve orta ölçekli şirkete (KOBİ) destek olacağını açıkladı. Krize neden oldukları için herkesten özür dileyen banka, KOBİ'lere beş yıllık sürede 300 milyon dolar sermaye, 200 milyon dolarlık eğitim desteği sağlayacak

NEW YORK - Küresel krizin merkez üssü ABD’nin en büyük finansal kuruluşlarından Goldman Sachs geçmişteki hatalarıyla ilgili özür dileyip, küçüklerin durgunluktan çıkması için kesenin ağzını açacağını duyurdu.
Goldman Sachs, İcra Kurulu Başkanı Llyod Blankfein’in, ‘Tanrının işini yapıyoruz’ diyerek şimşekleri üzerine çekmesinin üzerinden bir hafta geçmeden çalışanların için ayırdığı 16.7 milyar dolarlık primin yüzde 3’ünü oluşturan 500 milyon doları beş yıllık bir sürede binlerce KOBİ’ye durgunluktan çıkabilmeleri için tahsis etmeye karar verdi.

Buffet da devrede
Goldman Sachs, İcra Kurulu Başkanı Llyod Blankfein, KOBİ’lere bağış açıklamasından iki saat önce düzenlediği basın toplantısında, “Geçmişte yanlış olduğu açık bazı işlerin içinde olduk ve üzgünüz. Herkesten özür diliyoruz” diyerek günah çıkardı. Blankfein bu arada İngiliz Sunday Times gazetesindeki söyleşisinde yer alan ve tepkilere neden olan ‘Tanrı’nın işini yapıyoruz’ sözleri için de, ‘Pişmanım, ancak o sözler bir şakaydı’ dedi.
Bankanın bu konuda en büyük ortağı milyarder yatırımcı Warren Buffet ile yoğun bir çalışma içinde olduğu ve bağıştan yararlanacak KOBİ’lerin sayısının 10 bin olmasının beklendiği ifade ediliyor. Bağışın 200 milyon dolarlık kısmı 10 bin KOBİ’nin iş ve yönetim eğitimi alması icin ülke genelindeki üniversitelere aktarılacak. 300 milyon dolarlık bölüm de KOBİ’lere sermaye artırmaları için kredi ve bağış olarak verilecek.
 Rolling Stones dergisi ve ‘Saturday Night Live’ programının insanlığın gırtlağındaki vampir olarak tanımladığı Goldman Sachs, girişimin bir halkla ilişkiler faaliyete olmadığını belirtti. 500 milyon dolar bugüne kadar KOBİ’lere yönelik en büyük bağış olarak tanımlanıyor.
Goldman’ın bağış programı Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Michael Porter, dünyanın ikinci en zengin adamı ve Goldman Sachs’ın en büyük ortağı Warren Buffet, Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Glenn Hubbard’ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü ismin oluşturduğu ve başkanlığını Lloyd Blankfein’in başkanlığını yaptığı bir danışmanlar konseyi tarafından yönetilecek.
Küresel krizden yarasız çıkan Goldman Sachs yetenekli elemanlarını bünyesinde tutabilmek için yüksek prim vermeye devam edeceğini açıklamış ve bunun ardından da eleştirilerin odağı olmuştu. Başta Goldman Sachs olmak üzere çok sayıda bankanın eleştiri odağı olmasının ardından Wall Street’teki bankaların sivil toplum kuruluşu olan birlik ortakları arasında eski Hazine Bakanı Henry Paulson’un ekibindeki kişilerin bulunduğu halkla ilişkiler şirketi Brunswick ile anlaştı.
ABD’de tüm bankalar küresel krizin ardından eleştirilerin odağında yer almakla birlikte Goldman Sachs son dönemlerde bir kum torbası haline gelmişti. İtibarı yerlerde sürünen Goldman Sachs bu nedenle atağa kalkmıştı. Ekim ayında eğitime yönelik bağışlarını ikiye katlayarak 200 milyon dolara çıkardığı açıklayan Goldman Sachs’ın bu girişimi kamuoyunu susturmaya yönelik bir hareket olarak kabul edildiği için geri tepmişti.
Blankfein’in gazetecileri bankanın Manhattan’daki merkezine davet ederek nasıl para kazandıklarını anlatmaya çalıştığı toplantı ise Sunday Times’taki ‘Biz Tanrı’nın işini yapıyoruz’ açıklaması yüzünden işlerin daha da kötüleşmesine neden olmuş, protestolar artmıştı. Hafta başında ise 200 protestocu yüksek primlerle ilgili olarak Goldman Sachs’ın merkezi önünde gösteri yapmıştı. 500 milyon dolarlık bağış Goldman Sachs’ı eleştirenler tarafından ‘Ön ödeme’ olarak nitelendirilirken, banka ise proje üzerinde bir yıldır çalışmakta olduğunu ancak rakam ile ilgili olarak dört ay önce karar verildiğini açıkladı. Projenin danışma kurulunda yer alan Buffet kendisine projede yer alması için yaklaşık bir ay önce teklif geldiğini söyledi.

İyi bir günün kârı
Goldman Sachs’ın program çerçevesinde her yıl için vereceği 100 milyon dolarlık destek bankanın iyi bir işlem günündeki karını oluşturuyor. Goldman Sachs’ın yılın ilk dokuz ayında 100 milyon dolardan fazla kâr ettiği iyi işlem günlerinin sayısı ise 36’ya ulaştı. (afp, reuters)