Krizde sıkışan tuvalete gitmiyor

Krizde sıkışan tuvalete gitmiyor
Krizde sıkışan tuvalete gitmiyor

Ege Bölgesi Tuvaletçiler ve Temizlikçiler Odası Başkanı Yakup Baş

Ege Bölgesi Tuvaletçiler ve Temizlikçiler Odası Başkanı Yakup Baş müşteri sayısının yüzde 50 düştüğünü, sokağa çıkanların tuvalete gitmek yerine simit aldığını söyledi
MUSTAFA OĞUZ

İZMİR - Ege Bölgesi Tuvaletçiler ve Temizlikçiler Odası Başkanı Yakup Baş, İzmir'de Devlet Demiryolları, Vakıflar ve Belediye'ye ait alanlarda 250 tuvalet bulunduğunu ve bunların işletmecilerinin ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini ve müşteri sayısının yüzde 50 düştüğünü söyledi. Çarşıya pazara alışverişe çıkanların tuvalet için para vermek istemediğini söyleyen Yakup Baş, “Bu parayla bir simit alıp karnını doyurma hesabı yapıyor. Sıkıştığında dişini sıkıyor” dedi.


Ege Bölgesi Tuvaletçiler ve Temizlikçiler Odası Başkanı Yakup Baş, İzmir'de Devlet Demiryolları, Vakıflar ve Belediye'ye ait alanlarda 250 tuvalet bulunduğunu ve bunların kriz nedeniyle çok zor durumda kaldığını belirtti. Çarşıya pazara alışveriye çıkanların tuvalet için 60 kuruşu vermek istemediğini söyledi. Yakup Baş, “Vatandaş bu parayla bir simit alıp karnını doyurma hesabı yapıyor. Sıkıştığında dişini sıkıyor, tuvalete girmiyor. Ya da dolaştığı yerlerde, işyerlerine müşteri gibi girip tuvalet ihtiyacını görüyor. Çocuklarıyla alışverişe çıkan aileler çocuklarının ihtiyacını boş alanlarda görmeye çalışıyor. Kentin en kabalık meydanlarında, yeşil alanlarında ağaçların arkasında ihtiyaç giderenleri görmek mümkün. Bu davranışlar kentin imajını da zedeliyor. Bu durum işlerimizi yarı yarıya düşürdü. Asıl kriz biz tuvaletçileri vurdu. Bizler de kriz de mağduruz. Devletin, belediyelerin desteğini bekliyoruz. Yanımızda çalışanların sigortalarını vergilerimizi ödeyemeyecek durumdayız” dedi.
Tuvaletlerin kentin temizlik imajı için son derece önemli olduğunu belirten Baş, “İzmir turistik bir şehir. Her hafta gemiler dolusu turist bu kenti gezmeye geliyor. Bir çok tuvaletin AB standartlarına getirilmesi için desteğe ihtiyıcımız var. İzmir'in merkezi yerlerinde tuvalet sayıları yetersiz. Mutlaka buralara yeni çağdaş tuvaletler açılmalı. Tuvalet kullanma kültürü eğitimlerle geliştirilmeli” dedi.(dha)

bigPara.com