Krizden ağır yara alan 26 bölgede 'hasar zirvesi' toplanacak

Krizden ağır yara alan 26 bölgede 'hasar zirvesi' toplanacak
Krizden ağır yara alan 26 bölgede 'hasar zirvesi' toplanacak

Bakan Ergün, bölge bölge Türkiye?nin röntgenini çekerek çözüm yollarını raporlaştırıp bunları yetkililerle paylaşacak. FOTOĞRAF: GULAY OZEK / DHA

Hükümet, sanayi ve ticarette son durumu yerinde incelemek üzere harekete geçti. 26 bölgede zirve hazırlığı yapan hükümet ilk toplantısını Edirne'de düzenleyip, bölgedeki sanayicilerle bir araya gelerek sorunu yerinde inceleyecek
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, küresel finans krizinin ardından çarkları yavaşlayan sanayi sektörünün tekrar canlanması için ard arda 26 bölgede zirve düzenlemeye hazırlanıyor. Ekonominin rayına oturması için çözüm önerilerinin aranacağı bu zirvelerin ilki ise Edirne’de gerçekleştirilecek. 

İllerin röntgeni çekilecek
Küresel krizin etkilerini yavaşlatmak için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Anadolu’ya çıkarma yapacak. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün başkanlığında 26 bölgede gerçekleştirecek ‘Sanayi ve Ticaret Zirveleri’yle küresel krizin etkileri yerinde tespit edecek.
Türkiye’nin bölge bölge adeta röntgeninin çekileceği zirvelerde sorun ve çözüm yolları raporlaştırılarak yetkililere sunulacak. 

EKK’da ele alınacak
Bakan Ergün, hazırlanan her raporu ayrı ayrı Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) masaya getirerek, ilgili bakanlıkların yapması gereken ev ödevlerini taraflara bildirilmesini sağlayacak.
Hükümet, küresel ekonomik krizin ardından Türkiye’de de dip yapan sanayi ve ticarette son durumu yerinde inceleyerek, bütün eksiklikleri not edecek. Söz konusu bu zirve özellikle ekonominin ve sanayi yatırımlarının canlanması için oluşturulan ‘yeni Teşvik Yasası’nın da uygulamaya geçirilmesi için büyük önem arz ediyor.
Sanayi ve sanayicinin nabzını tutarak, Teşvik Sistemi’ne eklenmesi gereken unsurların yanı sıra sanayiciye bu sistemin daha iyi tanıtımı için de önemli olanaklar sağlamış olacak.
Sanayi Bakan Ergün, alınan bu karar doğrultusunda ilk zirveyi Trakya Bölgesi’nde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirecek. 

Milletvekilleri katılacak
Zirveye bölge milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, sanayi, ticaret ve esnaf odaları başkanları, bölgenin önde gelen sivil toplum kuruluşları katılacak. Ayrıca ilk zirve toplantısına TOBB Başkan Vekili ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Tanıl Küçük, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı da katılarak, Türk ekonomisinin bulunduğu noktaya ilişkin tespitlerde bulunacak.