Krizden hızlı çıkacaklar

Krizden hızlı çıkacaklar
Krizden hızlı çıkacaklar
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Avrupa ’da yılın ilk otomobil şovu Cenevre’de başladı. Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan Cenevre Motor Show dün kapılarını açtı. 16 Mart’a kadar açık kalacak fuarda, 100’den fazla yeni modelin lansmanı yapıldı.
84’üncü kez düzenlenen Cenevre Motor Show, otomotiv devlerinin adeta krizden çıkış kutlamasına dönüştü. Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz yavaş yavaş sona ererken, şirketler yeni modellerle moral topladı. Fiyatları milyonlarca Euro olan otomobiller fuara damgasını vurdu. Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Koenigsegg, Rolls Royce, Maserati, Aston Martin, Bentley gibi süper lüks markalar yeni ürünleriyle ‘Avrupa’da kriz bitti’ havasını yaşattı. Analistler de 2014’te Avrupa Bölgesi’nde binek otomobil satışlarının yüzde 3 büyümesini bekliyor. 2011’de 15.6 milyon adet seviyesinde olan otomobil pazarı 2013’te 14 milyona kadar gerilemişti. . Ocak ayında Avrupa’da otomobil satışlarının yüzde 5.2 artışla 967 bin 778 adede çıkması, büyümenin ilk sinyali olmuştu.
Adet değil kâr önemli
KOÇ Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Cenevre Otomobil Fuarı’nı ziyaret etti. Fuarda soruları yanıtlayan Rahmi Koç, lüks modellerin atılım yaptığını belirterek, “Burada kiminle konuşsak lüks modellerin atılım yaptığını söylüyor. Kâr marjı yüksek olan otomobillere yönelmişler. Yani artık adet mühim değil anlaşılan kâr marjı önemli’ dedi.
En hızlı ve en güçlü
İsveçli butik otomobil üreticisi Koenigsegg, Cenevre Motor Show’a damgasını vurdu. Şirket yeni modeliyle Bugatti’yi gölgede bıraktı. Marka, 1.341 beygir gücündeki asfalt canavarı One: 1’in en dikkat çeken özelliği kilogram başına 1 beygir üretiyor olması. Hafif malzeme karbon fiberden üretilen araç, 1.341 kilogram ağırlığa sahip. Koenigsegg One: 1 0’dan 400 km/s hıza 20 saniyede ulaşıyor. Otomobilin Avrupa satış fiyatı ise 2 milyon dolar.
3 Türk binecek
İtalyan Lamborghini, 10 yıllık efsane modeli Gallardo’nun yerini alan Huracan’ı ilk kez sergiledi. 610 beygir güç üreten 5.2 litrelik motorla donatılan otomobil, 0’dan 100 km/s’ye 3.2 saniyede çıkıyor. Doğuş Otomotiv, Lamborghini Huracan’dan Türkiye için ancak 3 kota alabildi. Bir başka deyişle sadece 3 şanslı Türkiye bu sıra dışı otomobile binebilecek.
Türkiye’den 6 sipariş
Ferrari, California’nın ‘T’ modeliyle sahne aldı. California T’nin metal tavanı 14 saniyede açılıp kapanabiliyor. Spor otomobil 100 km hıza 3.6 saniyede çıkıyor. FerMas, 550 bin euroluk otomobilden 6 sipariş aldı.
Focus yenilendi
Ford dünyanın en çok satanı modeli unvanına sahip ürünü Focus’un yeni yüzünü Cenevre Motor Show’da gösterdi. C segmentinin iddialı modelinde ödüllü 1.0 litrelik motor da yer alacak. Kasım ayında Türkiye’de satılacak.
Yılın Otomobili Peugeot 308
Geçtiğimiz günlerde Çinli Dongfeng ile ortaklığa giden Fransız Peugeot, Türkiye’de de satışa çıkan 308’in station wagon versiyonunu ve baştan aşağıya yenilenerek ‘107’ yerine ‘108’ ismini alan mini aracını gösterdi. Peugeot, Cenevre Otomobil Fuarı’nda en büyük sükseyi yapan markalardan biri oldu. Yeni 308 modeli ‘Yılın Otomobili’ seçildi. Otomobil Şubat ayında Türkiye pazarında satışa çıktı.

bigPara.com