Krizden korkan tasarruf etti BES 2009'da yüzde 20 büyüdü

Krizden korkan tasarruf etti BES 2009'da yüzde 20 büyüdü
Krizden korkan tasarruf etti BES 2009'da yüzde 20 büyüdü

AvivaSA olarak krize rağmen ilk yedi ayda 50 bin yeni müşteri elde ettiklerini açıklayan Egemen, buna rağmen tasarrufa yöneldiklerini ve yıllık maliyetlerini 10 milyon dolar azalttıklarını söyledi.

AvivaSA Genel Müdürü Egemen, 'Artık Akbank şubelerinden BES ve hayat poliçelerini satıp, ucuz ürünlerle orta gelir kesimine ağırlık vereceğiz' dedi
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Kriz nedeniyle harcamalarını kontrol altına alanların tasarruflarını BES’e yönelttiğini söyleyen AvivaSa Genel Müdürü Meral Egemen, “2009’da bireysel emeklilik sistemi (BES) ortalama yüzde 20 büyüdü. Avivasa olarak ilk yedi ayda 50 bin yeni müşteri elde ettik. Yani kriz BES’e yaradı” dedi.
AvivaSa ve sektördeki gelişmeleri bir grup basın mensubu ile paylaşan Meral Egemen, krizin aslında BES’in önemini daha da ortaya koyduğunu ve sisteme katılımı özendirdiğini öne sürerek, “Biz pembe günlerde birgün gri olursa bu tasarrufunuz büyük önem taşıyacak dediğimizde insanları ikna etmemiz zor oluyordu. Oysa ki gri dönem geldiğinde tasarrufun önemi arttı ve insanlar kötü günler için BES’e yöneldi. Sadece AvivaSa’ya 2009 yılında 50 bin yeni müşteri geldi” diye konuştu. 

Aviva BRICT ile sevindi
Egemen, buna karşın kriz döneminde BES’den yüzde 15 civarında çıkış yaşandığını da sözlerine ekledi. Aviva’nın dünya örgütlenmesi içinde krizden en az etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olduğu bilgisini de veren Egemen, “Aviva bünyesinde krizden en az BRICT (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Türkiye) ülkelerinin etkilenmesi Türkiye’nin önemini artırıyor” dedi. Egemen, ilk altı ayda BES’deki fonların getiri ortalamalarının yüzde 11,5, AvivaSa fonlarının ise yüzde 12 getiri sağladığı bilgisini de verdi. 

Yeni hedef orta kesim
AvivaSa olarak bugüne kadar daha ziyade yüksek gelir grubunu hedeflediklerini bu yüzden 1 milyar 688 milyon TL’lik fon büyüklüğü ile ilk sırada yer alırken, 293 binlik katılımcı sayısı ile daha alt sıralarda yer aldıklarını ifade eden Meral Egemen, artık orta gelir grubuna da yöneleceklerini söyledi.
‘Hedefimiz 6-7 milyon kişinin yer aldığı orta gelir grubundakiler’ diyen Egemen bu konudaki çalışmalarını şöyle özetledi: “Orta gelir grubuna odaklandık. Halen 293 bin olan müşteri sayımızı 2010’da 500 bine çıkartmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de Akbank’ın şubelerini devreye sokacağız. Akbank şubelerindeki 1500 kişiyi lisanslayıp şubeden BES poliçesi satacak. Bizim de 1100 adet satış kadromuz var. Bu arada daha ucuz ve daha kolay anlatılan ürünler çıkartıyoruz. Çek senete kombine edilen hayat ürünleri geliyor. Ayrıca son çeyrekte işsizlik sigortasını ürünlerimiz arasına katacağız. Şu anda 20-30 olan acenta sayımızı ise 300’e çıkartacağız.”

10 milyon dolar tasarruf
Beş yaşındaki AvivaSa’nın bu yıl ilk kez kâra geçeceği bilgisini veren Egemen, şunları söyledi: “1 milyar dolarlık fon büyüklüğüne ulaşmadan BES’te kâr etmek mümkün değil. AvivaSa bu büyüklüğe ulaştı. Ayrıca tasarrufa  sağladık. Elektrik, su, kağıtta tasarrufa gittik. Renkli fotokopilerden siyah beyaza döndük, hatta musluklardan akan sıcak suları bir çalışanımızın tavsiyesiyle kaldırdık. Sadece bundan 400 bin dolar tasarruf sağladık. Sonuçta yüzde 15 tasarrufla yıllık maliyetimizi 10 milyon dolar aşağı çektik.”
Call Center ve ATM’lerden ürün satışı konusunda Türkiye’nin çok ilerde olduğunu da vurgulayan Egemen, Aviva’nın İspanya ve Rusya’daki birimlerine bu konuda know how vereceklerini açıkladı.  

‘Şirket satın alabiliriz’
BES’te şirket sayısının artmaya başladığını ve son olarak Aksa, Ziraat ve Denizbank’ın şirket kuruluşu için izin aldığını bu arada sektöre iki şirketin daha girmek için hazırlık yaptığını söyleyen Egemen, “Bir süre sonra sektörde birleşme ve satın almalar kaçınılmaz gibi görünüyor. AvivaSa olarak her tip satın alma ile ilgiliyiz tabii orta vadede” açıklamasında bulundu. 

‘Başarılı personelin kirasını ödeyip acenta yapacağız’
Halen 20-30 olan şube sayısını gelecek yıl 120-130’a ve hemen ardından da 300’e çıkartmayı hedefleyen AvivaSa, yeni acenta açılımında kendi satış biriminde çalışan başarılı personele de öncelik verecek.
AvivaSa’nın satış biriminde çalışan ve yıllık cirosu 1 milyon TL olan personeline acenta açma konusunda maddi destek vereceklerini söyleyen Meral Egemen şu bilgiyi verdi:
“Başarılı çalışanlarımıza patrol olma yolu açacağız. Bu personel acenta açmak istediğinde başta kendi kadrolarımızdan destek vereceğiz, mobilya alacağız, mali müşavirlik hizmeti vereceğiz. Eleman maaşını ve kirasının yarısını ödeyeceğiz. Gerekirse araba alıp benzin vereceğiz. Bir yıl boyunca acentaya teknik ve mali desteğimizi sürdüreceğiz.”