'Krizden yavaş ama erken çıkabiliriz'

'Krizden yavaş ama erken çıkabiliriz'
'Krizden yavaş ama erken çıkabiliriz'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, son çeyrekte büyümenin pozitife geçeceğini söyledi. FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

Yılmaz, faizlerdeki indirimler sonrasında yılın ikinci çeyreğinde yurtiçi talebin istikrar kazanabileceğini söyledi

İSTANBUL  - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yılın ikinci çeyreğinde yurtiçi talebin göreli olarak istikrar kazanabileceğini ve son çeyrekten itibaren büyümenin pozitif rakamlara geçeceğini söyledi. 
‘Kriz Sonrası Küresel Ekonomik Düzen ve Türkiye Ekonomisi’ konferansında konuşan Yılmaz, Türkiye ekonomisinde toparlanmanın küresel ekonomiye göre daha erken başlayabileceğini düşündüklerini belirtti.
Yılmaz, “Son dönemde politika faizlerindeki indirimler ve alınan mali tedbirler sonrasında içinde bulunduğumuz yılın ikinci çeyreğinde ülkemizde yurtiçi talebin göreli olarak istikrar kazanabileceğini ve son çeyrekten itibaren büyümenin pozitif rakamlara geçebileceğini öngörmekteyiz” dedi.
Yılmaz bununla birlikte geçmişte Türkiye ekonomisinde 1994 ve 2001 yılı krizlerinin ardından iktisadi faaliyette gözlemledikleri hızlı toparlanmanın aksine bu krizden çıkışın yavaş ve kademeli olacağını söyleyen Yılmaz, “Kısa vadede toplam talepte belirgin bir ivmelenme yaşanmasını beklemediğimizi tekrar vurgulamak isterim” dedi.
Yılmaz, dış finansmana erişim imkânlarının sınırlı kalmaya devam etmesinin, başlıca ihracat pazarlarında toparlanmanın daha geç ve kademeli olmasının, ihracatta dış talebe duyarlı dayanıklı tüketim ve sermaye mallarının yüksek payının Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın alışılagelmiş tecrübelerinden farklı olacağını gösterdiğini ifade etti. (Radikal)