Krize ilaç olacak rubleyle ticaret Garanti ile başladı

Krize ilaç olacak rubleyle ticaret Garanti ile başladı
Krize ilaç olacak rubleyle ticaret Garanti ile başladı

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, ?Beş aydır bu proje için uğraşıyorum. Çok mutlu oldum? dedi.

Garanti Bankası, Türkiye'de ilk kez Rus Rublesi işlemlerine aracılık eden banka oldu. İHKİB Başkanı Tanrıverdi, 'Hazır giyimin yanı sıra turizm sektörü gibi bu ülkeyle ticaret yapan herkese yarayacak' dedi

İSTANBUL - Rusya ile olan ticarette Rus Rublesi’ni kullanma devri, Garanti Bankası ile başladı. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Bakanlar Kurulu kararıyla ruble ile ticaretin önünün açılmasının ardından Garanti Bankası’nın ruble ile işlem yapmayı kabul eden ilk banka olduğunu açıkladı.
Tanrıverdi, “Kriz ortamında hazır giyim sektörünün olduğu kadar Türkiye’nin de önünü açacak önemde bir proje start aldı. Kriz yaralarına ilaç olacak” dedi. Hikmet Tanrıverdi yaptığı açıklamada yaklaşık beş ay önce başlayan Ruble ile ticaret projesinin ilk meyvesini verdiğini bildirerek, başından sonuna kadar her aşamasında yer aldıkları bu projenin hayata geçmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. 

‘Üç banka daha var’

Haziran ayından itibaren Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yönelik ticarette çok hızlı bir trend yakalanacağını ifade eden Tanrıverdi, “Bu sistem üzerinden ticaret yapanlar ellerindeki rubleyi TL veya dövize çevirebilecekler. İlk aşamada Garanti Bankası bu sistemi uygulayacak. Ancak üç bankayla daha görüşmelerimiz devam ediyor. Onlar da bu sisteme entegre olacaklar” dedi. 

‘10 milyar dolara çıkar’

İTKİB olarak ruble ile ticaretin duyurulması ve tanıtımı için çalışmalara başladıklarını anlatan Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Ruble ile ticaretin başlamasıyla birlikte 6.5 milyar dolar olan ihracatımızı 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Hazır giyim ve konfeksiyonunun yanı sıra başta turizm sektörü olmak üzere bu ülke ile ticaret yapan tüm sektörler, yeni süreçten olumlu etkilenecekler. Ancak bunun gerçekleşmesi için çok güçlü tanıtım yapmamız gerekiyor. Vitrinlere ruble ile ticarete yönelik afişler asacağız.
Öte yandan Rusya ile ticaret yapan firmaların tamamının sistemin tanıtımında aktif rol almaları gerekiyor. Bunun ardından Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ciddi bir ticari akımın başlayacağını düşünüyorum.”

Herkese teşekkür

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bazı ekonomistlerin sistemde teknik aksaklıkların yaşanabileceği yönünde olumsuz yaklaşımlarda bulunduklarını hatırlatarak, buna karşın özel sektör-devlet işbirliğinin büyük bir hızla Türkiye için son derece önemli bir projeyi realize ettiğini vurguladı. Hikmet Tanrıverdi, beş ay gibi son derece kısa bir zaman diliminde hayata geçen projeye destek veren başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile bu projeye inanan ihracatçı birlik başkanlarına ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Özen: Öncüyüz

Türkiye’de, Rus Rublesi ile işlem yapmaya başlayan ilk Türk bankası olan Garanti, Rus Rublesi’yle gerçekleştirilen ihracat ve ithalat işlemlerine aracılık ediyor. Yeni hizmet kapsamında firmalar, Rusya’dan rubleyle yaptıkları ihracatın bedelini Garanti Bankası aracılığıyla tahsil edebiliyor, Garanti Bankası’nda ruble döviz hesabı açtırabiliyor veya Ruble bozdurabiliyor. Rusya ile ticari ilişkisi bulunan ihracatçı firmalar, Laleli piyasasında özel fatura kapsamında ticaret yapan şirketler ve Rusya pazarında rubleyle alışveriş yapan firmalar, işlemlerini Garanti Bankası üzerinden yapabiliyor.
Garanti Bankası, Rusya’ya gerçekleştirilecek ticari işlemlerde de danışmanlık hizmeti sunuyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Moskova’daki iştirakimiz GarantiBank Moscow, 1995 yılından bu yana, Rusya’daki yatırımcıların ihtiyaçlarına yönelik etkin hizmetler sunuyor.
Şimdi de Türkiye’de, Rus Rublesi üzerinden iş yapan firmaların hayatını kolaylaştıran bir yapı kurduk. Tüm teknolojik altyapımızı ve bilgi birikimimizi bu yönde seferber ettik.
TPKK’da bankalara, konvertibl olmayan dövizlerle de işlem yapma imkanı getirilmesinden sonra, Rus Rublesi’yle yapılacak her türlü bankacılık işleminin Garanti üzerinden gerçekleştirilmesi için hazırlıklarımızı tamamladık. Garanti Bankası bu konuda da öncülüğünü sürdürüyor” dedi. (Radikal)

Vitrinlere ‘Ruble geçerlidir’ tabelası
“Ruslar devalüasyondan dolayı dolar ve avrodan kaçıyor. Ruble harcamak istiyor. Laleli’de Aksaray’da ya da Osmanbey’de vitrinlerde ‘Ruble geçerlidir’ diye Rusça tabelalar asılacak. Ucuzluğundan dolayı Rusya’dan Çin’e verilen siparişler yeniden Türkiye’ye geri dönecek. Bankalar için bu durumun kur riski yaratacağını düşünmediğini belirten Tanrıverdi, “Kur riskinin de çok büyük problem olacağını düşünmüyorum. Kur değişimi riskten ziyade, avantaj getirebilir. Özel bankalar ruble ile ihracatı çok iyi planlayabilirler. Bu konuyla ilgili ilk girişimde bulunan banka çok büyük fırsatlar yakalayacaktır” dedi. Rublenin Türk turizmine de faydasının olacağını söyleyen Tanrıverdi, “Ruslar devalüasyondan dolayı daha az tatile çıkacaklar. Oysa ruble o kararları değiştirecek” yorumu yapıp şöyle devam etti: “Antalya’ya gelen Rus turist sayısında düşüş başladı. Ruslar dövizle tatile çıkmak istemiyor. Oysa Antalya’da ruble harcayabileceğini bilen Ruslar yeniden tatil planı yapar. Antalya turizmi kriz döneminde geçen yılki rakamları yakalar hatta üstüne bile çıkar.”