Krizgeçirmez ihracat!

Krizgeçirmez ihracat!
Krizgeçirmez ihracat!
TİM verilerine göre ihracat 134.6 milyar dolar ile Türkiye cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Rekor Arap Baharı ve Avrupa krizine rağmen geldi.

Türkiye , Arap Baharı ve Avrupa borç krizine rağmen 2011 yılında ihracatta rekor kırmayı başardı. 134.6 milyar dolara ulaşan ihracat cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamı. İhracatçıyı rekora ise esneklik götürdü. Arap Baharı sırasında kaybını Avrupa ve komşulara ihracatını arttırarak, Avrupa krizdeyken yeniden Arap ülkelerine yönelerek hedefini tutturmayı başaran ihracatçının 2012 hedefi ise 148.5 milyar dolar. Suriye ve Libya ülkelerindeki iç çatışmalar nedeniyle Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ilk 20 ülke sıralamasından düşse de yerlerini Ukrayna ve Cezayir doldurdu. Ukrayna’ya ihracat 487 milyon dolar arttı, Cezayir ihracatta 38 milyon dolar gerilese de sıralamada yükselmeyi başardı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2011 rakamlarında Avrupa ülkeleri yine ilk 10’da olsa da ihracat artışlarında hız kesti. Buna rağmen yeni pazarlardan Afrika’ya ihracatta yüzde 100’ün üzerinde artışlar yakalandı. Çin ve ABD’ye yapılan ihracatın artması ve bu ülkelerin ilk ondaki yerini sağlamlaştırması ise sevindirici. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 56.9 olurken 52 bin 225 firma 246 ülkeye ihracat yaptı. İhracatın lokomotifi yine otomotiv oldu. İkinciliğe hazırgiyimden devralan kimya oturdu. Aralık ayındaki ihracat da 12,1 milyar dolar oldu ve bu rakam da son 37 ayın en yüksek rakamı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

Saatte 67.5 milyon dolarlık ihracat yapıldı
500 milyar dolarlık ihracat stratejisinde yıllık yüzde 12’lik artış hedefi varken, yüzde 18,5’lik bir artış yakalandı. Bu, hedefin yüzde 50 üzerine çıktığımızın en güzel belgesi. Bu rakam son derece önemli. Çünkü Avrupa krizle boğuşurken, Kuzey Afrika’da, Suriye’de halk hareketleri olurken Türkiye’de bu rekor kırıldı. 2000 yılında Türkiye’nin ihracat rakamı 27 milyar dolar, bugün ulaştığımız rakam 134.6 milyar dolar. Daha çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. 1923 yılında Türkiye’nin toplam ihracatı 50 milyon dolar, şu andaki ulaştığımız rakamın geçen seneki iş günü rakamına bakıyoruz, 250 işgününe bölüyoruz, her iş gününde 540 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz. Çalışma saati olan 8 saate bölüyoruz, 67.5 milyon dolar. Yani cumhuriyetin kuruluş tarihinde bir yılda gerçekleştirdiğimiz ihracattan fazlasını şu anda 1 saatte yapıyoruz. Bu gerçekten Türkiye adına çok önemli bir gurur vesilesi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan
Rekorun ardından kriz öncesine dönmüş olduk
2008’den bu yana küresel ekonomik belirsizliklere karşın yürütülen ihracat seferberliği ile yeni bir rekora ulaşıldı. Böylece 2002 yılında 36 milyar dolardan alınan ihracat 9 yıl içinde 3.7 katına taşıyarak 134 milyar doların üzerine çıktı. Her şeyin öncesinde şunu söylememe izin verin. Bu ihracat rakamı ile bir rekor kırılmış oldu. İkincisi, Türkiye 2008’de 132 milyar dolar ile kırdığı rekorun ardından başlayan kriz öncesine dönmüş oldu. Bu sebeple bu başarıda katkısı olan başta ihracatçılarımız olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu rekor, ihracatın gül bahçesinde değil, siyasal ve ekonomik buhranlarla sarsılan, rekabetin had safhaya ulaştığı barut fıçısına dönmüş kritik coğrafyalara ihracat yapanların eseridir. 12 aylık TİM verilerine göre bir önceki yıla göre 64 ilimiz ihracatını arttırmış ve toplam ihracat artışında bu artışın yüzde 36’sı İstanbul ’dan, yüzde 14,5’i Kocaeli’den, yüzde 6,8’i İzmir’den, yüzde 6,5’i Bursa’dan, yüzde 6,3’ü Gaziantep’ten kaynaklandı.Teşvikin müjdesini toplantıda verdi
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’de üretilmeyen veya ithal edilen ürünlerin yurtiçinde üretilmesini sağlayacak teşvik mekanizması üzerinde çalıştıklarını belirterek, “İnşallah ay sonuna kadar sistemi açıklayacağız” dedi. 
{EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com