'Krizi büyük fırsata dönüştürebiliriz'

'Krizi büyük fırsata dönüştürebiliriz'
'Krizi büyük fırsata dönüştürebiliriz'

Köhler: Piyasaların kural ve ahlaka ihtiyacı var.

BERLİN - Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, zararlardan ders alınması durumunda ekonomik krizin gelecek için büyük bir fırsata dönüştürülebileceğini söyledi.
Köhler, Berlin’deki bir kilisede yaptığı geleneksel ‘Berliner Rede’ (Berlin konuşması) adlı konuşmasında, daha önce IMF başkanlığı yaptığını hatırlatarak, daha o zamanlarda finans piyasalarındaki gelişmelerin kendisini ve diğer çok sayıda uzmanı endişelendirdiğini, ancak G-7 ülkelerinin mali sistemlerini gözden geçirmek konusunda çekingen davrandıklarını belirterek, “Şimdi 21. yüzyıla damgasını vurabilecek bir kriz yaşıyoruz. Eğer zararlardan ders almayı bilirsek bu bizim için iyi yönde bir gelişme olabilir” dedi.

Krizi birlikte çözmeliyiz

“Almanya’da işsizliğin artacağına hazırlıklı olmalıyız” diyen Köhler, dünya pazarlarından ayrılmalarının söz konusu olamayacağını belirterek, tüm ülkelerin ‘aynı teknede’ bulunduklarına ve krizi birlikte çözmeleri gerektiğine işaret etti. Köhler, dünyadaki mali sistemlerin bugüne kadar iyi işlediğini, bu nedenle kontrollerinin fazla gerekli görülmediğini, şimdi yaşanan krizin ise sıkı kontrollerin önemini ortaya çıkardığını belirterek, “Piyasaların kurallara ve ahlaka ihtiyacı var“ dedi. (aa)