Krizi yaratan anlaşmaya onay

TBMM'de, Japonya'ya 'rüşveti önleyeceğiz' sözü verildiği için tartışma yaratan ve hükümet tarafından geri çekilip düzeltilen uluslararası anlaşmaya onay verildi.

ANKARA - TBMM'de, Japonya'ya 'rüşveti önleyeceğiz' sözü verildiği için tartışma yaratan ve hükümet tarafından geri çekilip düzeltilen uluslararası anlaşmaya onay verildi. Rüşvetle ilgili ifadeler ayıklanmasına karşın, Japonya'nın iç mevzuatında bu hüküm korunduğu için muhalefet anlaşmayı 'kapütülasyon anlaşması, ikinci çuval olayı' diye tepki gösterdi. TBMM Genel Kurulu'nda Türkiye ile Japonya arasında Kırşehir'deki müze inşaatı yapımı için Japon hükümetinin 288 milyon yen hibe etmesini öngören uluslararası anlaşma kabul edildi.
TBMM Dışişleri Komisyonu'nda, anlaşma metnindeki "Sözleşmelerin yapılması karşılığında rüşvet olarak yorumlanacak teklif, hediye veya ödeme ve menfaat veya karşılığını önlemek için Türkiye Cumhuriyeti'nin gerekli önemi alacağını Japon hükümeti varsaydığını beyan eder' ifadesiyle Japon hükümetinin hibeyi 'rüşvet alınmayacak' koşuluna bağlaması üyelerin tepkisine neden olmuştu. Bunun üzerine hükümet tasarıyı geri çekmiş ve rüşvetle ilgili ifadeleri çıkararak Meclis'e göndermişti. Görüşmelerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "Türkiye'nin haysiyeti paradan önemli. Japonya parayı göndermezse üzülürüz ama parayı buluruz. O nedenle düzenleme için acele etmeyelim" dedi.