Krizin beş aylık bilançosu ortaya çıktı: 42 bin sendikalı artık işsiz

Krizin beş aylık bilançosu ortaya çıktı: 42 bin sendikalı artık işsiz
Krizin beş aylık bilançosu ortaya çıktı: 42 bin sendikalı artık işsiz

Küresel krizin de etkisiyle mali yapısı iyice bozulan Köy-Tur geçen hafta faaliyetlerine son verdi. Yedi aydır maaş alamayan yaklaşık 1000 işçi ise son dönemde sayıları hızla artan ?işsizler ordusu?na katıldı. FOTOĞRAF: ARZU ÇETİK / dha

Krizin tırmandığı son beş ayda yaklaşık 42 bin sendikalı işçi işini kaybetti. Türk-İş'in 35 bin üyesi, DİSK'in 3 bin 800 üyesi, Hak-İş'in ise 3 bin 602 üyesinin iş akdi feshedildi

ANKARA - Küresel ekonomik krizin olumsuz etkisiyle yaklaşık 42 bin sendikalı işçi işini kaybetti. Edinilen bilgiye göre, ekonomik krizin ardından yaşanan işten çıkarma ve ücretsiz izin uygulamaları, sendikal örgütlenmenin olduğu iş yerlerinde etkisini gösterdi. Türk-İş’in oluşturduğu ‘Krize Karşı Emek Masası’na gelen bilgiler, işten çıkarma ve ücretsiz izin uygulamalarının otomotiv-metal, çimento-seramik, tekstil ve gemi yapımı sektörlerinde yoğunlaştığını gösteriyor.
Konfederasyona bağlı sendikaların Krize Karşı Emek Masası’na ilettiği verilere göre, geçen ay, otomotiv-metal sektöründe örgütlü olan Türk Metal’in 4 bin 208 üyesi işten çıkarıldı, bin 150 üyesine ücretsiz izin verildi. Çimento-seramik sektöründe de Çimse-İş üyesi bin 233 işçinin iş akdi  feshedildi, 2 bin 217 işçi ücretsiz izne çıkarıldı.

İşten çıkartma hızlandı

Öte yandan, şubat ayında Genel Maden-İş’e üye olan 207, Ağaç-İş’e üye 59, TEKSİF’e üye 29, Tekgıda-İş’e üye 23, TÜMTİS’e üye 6 ve Türk Harb-İş’e üye 1 kişi işini kaybetti.
Geçtiğimiz ay toplamda 5 bin 766 Türk-İş üyesi işten çıkarıldı, bunun yanı sıra 4 bin 139 kişi de ücretsiz izne ayrıldı. Son 5 aylık döneme bakıldığında ise Türk-İş’in çeşitli sektörlerden yaklaşık 35 bin üyesi işten çıkarıldı. Aynı dönemde, konfederasyon üyesi yaklaşık 12 bin işçiye ücretsiz, 19 bin işçiye de yarım ücretli izin verildi.
Bu arada son dönemde en çok üyesi işten çıkarılan sendika Türk Metal oldu. Sendikanın son 5 ayda işten çıkarılan üye sayısı 19 bin 693’ü buldu. 

3 bin DİSK üyesi grevde

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri de ekonomik krizle birlikte yaşanan işten çıkarma ve ücretsiz izin uygulamalarından olumsuz etkilendi. Son aylarda DİSK’e bağlı olan tekstil, metal ve petro-kimya sektörlerinde çalışan yaklaşık 3 bin 800 işçi işten çıkarıldı. Ücretsiz izin uygulamalarında da 10 günü geçmeyen sürelerde yaklaşık bin 700 işçiye toplu izin verildi.
Ekonomik kriz, toplu sözleşme süreçlerini de etkiledi. İşverenlerin ‘sıfır zam’ teklifi nedeniyle DİSK’e bağlı sendikalarda bazıları greve çıktı. Çeşitli iş yerlerinde greve çıkan işçi sayısı yaklaşık 3 bini buldu.Ücretsiz izinler arttı

Öte yandan, metal, tekstil ve gıda sektörlerinde Eylül 2008’den bu yana Hak-İş üyesi 3 bin 602 kişi işini kaybetti. Metal sektöründe bin 440 kişi işten çıkarılırken, 351 işçi ve işçi sayısı bildirilmeyen 11 işletmede ücretli/ücretsiz izin uygulamasına gidildi. Ayrıca, sektörde 350 işçinin çalıştığı bir işletme ve işçi sayısı bildirilmeyen 8 işletmede kısa çalışma ödeneği için İŞKUR’a başvuruldu.

Kısa çalışma istendi

Aynı dönemde tekstil sektöründe 2 bin 62 Hak-İş üyesi işten çıkarıldı, bin 817 işçi kısa çalışma ödeneği talebinde bulundu. Gıda sektöründe ise 100 işçinin işine son verildi, 440 işçi için kısa çalışma ödeneği başvurusu yapıldı. Ağaç sektöründe de 706 işçi için kısa çalışma ödeneği talep edildi. (aa)