Krizin maliyeti 10 trilyon dolar

ANKARA- Küresel ekonomik krizin ülkelere maliyetinin 10 trilyon doları aştığı bildirildi.
IMF hazırladığı raporda, zengin ülkelerde finansal sektöre hükümet desteğinin 9.2 trilyon dolar, gelişmekte olan ülkelerde ise 1.6 trilyon dolar olduğu belirtildi. Bu maliyetin yaklaşık 1.9 trilyon dolarlık kısmının nakit destek, diğer kısmının ise garantiler ve krediler şeklinde olduğu kaydedildi.
Finansal kurtarma maliyetlerinin 1.1 trilyon dolarının sermaye desteği, 1.9 trilyon dolarının varlık satın alınması, 4.6 trilyon dolarının garantiler ve 2.5 trilyon dolarının likit provizyonu kapsadığı ifade edildi. Hükümetlerin, verdikleri bu desteğin büyük bölümünü, dünya ekonomisi düzelmeye başladığında muhtemelen geri alacağı, ancak büyük bütçe açıkları ortaya çıkacağı uyarısında bulunuldu.
Zengin G20 ülkelerinin, 2009 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 10.2’si kadar bütçe açığının olacağı belirtilen raporda, en büyük bütçe açıklarını yüzde 13.5 ile ABD, yüzde 11.6 ile İngiltere ve yüzde 10.3 ile Japonya’nın vereceği kaydedildi. Ancak, İngiltere’nin, 2010 yılına kadar yüzde 13.3 ile G20’de en büyük bütçe açığına sahip ülke olacağı, ABD’nin aynı dönemde bütçe açığının ise yüzde 9.7 olacağı ifade edildi. G20 ülkelerinin, bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılalarının yüzde 2’si oranında ve 2010 yılında yüzde 1.6 oranında teşvik planı uygulayacaklarını tahmin eden IMF, bu uygulamanın nasıl etkisinin olacağını ölçmenin güç olduğunu bildirdi. IMF, ancak bu tür planların, durgunluğun şiddetini sınırlandırmada büyük etkiye sahip olduğunu kaydetti.
Bu harcamaların G20 ülkelerinde büyümeyi bu yıl yüzde 1.2 ila yüzde 4.7 oranında destekleyeceğini belirten IMF, harcamaları artırmanın, talebi desteklemede vergileri azaltmaktan daha etkili olduğunu ve gevşek para politikasıyla bir arada ve dünyayla koordineli olduğunda daha iyi çalıştığını vurguladı. (aa)