Krizle daralan piyasaya rağmen Fortis sonuçtan memnun

Krizle daralan piyasaya rağmen Fortis sonuçtan memnun
Krizle daralan piyasaya rağmen Fortis sonuçtan memnun

Fortis Başkanı De Cock ?Olumsuz ekonomik koşullar konsolide net kârımızın düşmesine neden oldu. Ama sonuçlar yine de cesaret verici? dedi.

Fortis Türkiye'nin yılın ilk yarısında konsolide net kârı geçen yıla göre yüzde 28 gerileyerek 112 milyon TL'ye indi, öz sermayesi ise 1.94 milyar TL'yle ulaştı

ANKARA - Fortis Bank Türkiye, 2009 yılının ilk yarısında, 112 milyon TL konsolide net kâr elde etti. Global krize bağlı daralan piyasa koşulları yüzünden bankanın yılın ilk yarısındaki kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 gerilemiş oldu. 1 milyar 940 milyon TL’ye yükselen öz sermayesi ile Fortis Bank Türkiye yüzde 15.67’lik güçlü bir sermaye yeterlilik oranına ulaştığını açıkladı.

Kâr neden düştü?
Fortis Bank Türkiye’nin 2009 ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock şu bilgiyi verdi: “Bu yılın ilk yarısında yaşanan olumsuz ekonomik koşullar, konsolide net kârımızın, geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 28 düşmesine neden oldu.
Daralan piyasa koşulları esas olarak perakende ve KOBİ faaliyetlerimizi etkiledi. Buna karşılık, düşen faiz oranları, iyi portföy yönetimi ve görece düşük oranda ayrılan kredi karşılıkları sayesinde Kurumsal Bankacılık faaliyetlerimizde mükemmel sonuçlar almaya devam ettik. Her şeye rağmen 112 milyon TL konsolide net kâr bize cesaret veriyor. Öz sermayemiz yaklaşık yüzde 7’lik bir artışla 1 milyar 940 milyon TL’ye yükseldi. Sermaye yeterlilik oranımız ise yüzde 15.67’yle güçlü seyrini sürdürdü” denildi.

KOBİ’lere ağırlık verdik
Ekonomik iklimin, yılın geri kalan bölümünde de belirsizlikler göstermeye devam edebileceğini açıklayan Fortis Bank Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, “Ancak koşullar ne olursa olsun biz işlerimizi en iyi şekilde yönetmeyi ve ekonomiye katkılarımızı sürdüreceğiz. 

Fonla işbirliği yaptık
Müşterilerimizin ihtiyaçlarına özenle odaklanarak, risklerimizi etkin bir şekilde yöneterek ve hepsinden önemlisi çalışanlarımızın beceri ve özverileri ile müşterilerimize ve Türk ekonomisine karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz.  Bu yılın ilk yarısında Kredi Garanti Fonu ile yaptığımız işbirliği, sunduğumuz İhracat Destek Paketimiz ve tüm Türkiye çapında 100’den fazla meslek kuruluşu ile imzaladığımız anlaşmalarla KOBİ segmentine sunduğumuz hizmet yelpazemizi daha da genişlettik. Kurumsal Bankacılık Grubumuz, orta ve büyük ölçekli kuruluşlara yeterli fonlamayı yapmaya ve onları döviz, faiz ve meta fiyatları riskinden koruyan uygun ürünler sunmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu. (Radikal)