Krueger: Reformlara devam sözü aldık

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, gerçekleştirilen reformların, Türkiye'nin büyüme potansiyelini çok olumlu etkilediğini ve dış şoklara karşı daha dayanıklı hale getirdiğini belirterek, "Küresel piyasalarda bol likidite bir istisna olmuştur.

İSTANBUL - IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, gerçekleştirilen reformların, Türkiye'nin büyüme potansiyelini çok olumlu etkilediğini ve dış şoklara karşı daha dayanıklı hale getirdiğini belirterek, "Küresel piyasalarda bol likidite bir istisna olmuştur. Şimdi daha normal döngüsel koşullar geliyor. Türkiye gibi dış finansmana dayanan ülkeler, güçlü ve dengeli büyüme için disiplinli politikalarına güvenmek durumunda. Bu dönemde hükümetin ve Merkez Bankası'nın piyasa koşullarına dikkatli yaklaşımları çok önemliydi" dedi.
'Enflasyon yükselecek'
IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, hükümetten, ekonomik programdan ve reformlardan sapmama sözü aldıklarını belirterek şunları söyledi: "Enflasyonda hedefin üstüne çıkacağını düşünüyoruz. İki yıl
içinde de deflasyon yoluna geri dönüş olacak. Biz program çerçevesinde gözden geçirmelere devam edeceğiz. Türkiye'nin ekonomi politikası olgunlaştığı için istikrar sağlanacaktır. Türkiye'de vergi sisteminin daha etkin hale getirilmesi için tedbirler alındı.
Ancak hâlâ istihdamın üzeririndeki vergiler yüksek. Bunun için vergi reformu daha da güçledirilmeli. Kurumsal vergilerin indirilmesi olumlu bir adım. Ekonomik programa ne kadar sadık kalınırsa ekonomik büyümede istikrar da o ölçüde sağlanır."
Metro: Uzun vadeliyiz
Metro Group Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Körber şunları söyledi: "Türkiye'de uzun vadeli yatırımcıyız. Anlık gelişmelerden sinirlenip mantık dışı hareketler yapmayız. Türkiye programa, dalgalı kura ve sıkı para politikasına devam etmeli. Geçen seneyle kıyaslandığında bu sene daha fazla arsa bulabiliyoruz. Şimdi de belediye bürokrasisiyle uğraşıyoruz. Sadece bir lisans almak için 40 imzaya gerek oluyor. Bunlara dikkat edilmeli."
Wolfensohn: Davetsizdim
Eski Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, davetli listesinde görünmemesine rağmen toplantıya katıldı. Öğle yemeğinin ardından ayrılan Wolfensohn toplantıda bulunma hikâyesini esprili bir şekilde şöyle anlattı: "İnsanlar bana acısın diye geldim çünkü işsizim. Artık kimse öğle yemeğine davet etmiyordu ama Türkler çok cömert. Başbakan bir şeyler yememi istedi. Birilerini görmeye geldim. Burada olduğumu duyunca beni de yemeğe davet ettiler. Danışmanlık şirketi kurdum ama Türk hükümetiyle bir çalışmam yok. Yemekte te de futbol konuştuk."