Krueger: Türkiye'yi örnek alın

IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'de makroekonomik istikrarın sağlanması ve daha hızlı büyüme konusunda anlamlı bir süreç yaşandığını belirtti.

INNSBRUCK - IMF Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'de makroekonomik istikrarın sağlanması ve daha hızlı büyüme konusunda anlamlı bir süreç yaşandığını belirtti.
Anne Krueger Avusturya'daki Innsbruck Enstitüsü'nde 'Hayal Kırıklığından Umuda: Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Mücadelesi' başlıklı konferans verdi. Bazı ülkelerde son yıllarda kaydedilen ekonomik gelişmeleri iki bölümde değerlendiren Krueger, "Kimi ekonomiler kendi kendilerini dönüştürdüler. Şili, Çin, Hindistan ve Kore diğer ülkeler arasında akla gelenler. Bu ülkelerde görülen ekonomik çöküş, büyük bir yükselmeyle sonuçlandı ve 'eski kötü yolların' artık uygulanamayacağının farkına varıldı" dedi.
Türkiye'yi diğer kapsamda ele alan Anne Krueger, "Son dönemlerde daha başka ülke örnekleri de var, burada Türkiye akla geliyor. Geniş kapsamlı reformlara gereksinim olduğunun farkına varılmıştı ve sonuç olarak makroekonomik istikrar ve daha hızlı büyümeyi ortaya koyan anlamlı bir süreç gerçekleştirildi" diye konuştu.