Krueger yanlış anlaşılmış

IMF heyeti MÜSİAD'la yaptığı görüşmede IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in asgari ücrete yönelik sözlerine açıklık getirdi.

İSTANBUL - IMF heyeti MÜSİAD'la yaptığı görüşmede IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger'in asgari ücrete yönelik sözlerine açıklık getirdi. Yeni Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki heyet dün Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yöneticileriyle görüştü.
Görüşmenin ardından açıklama yapan Bolat, IMF yetkililerinin asgari ücret ya da emekli maaşlarının yüksek olduğu yönündeki açıklamalarının kamuoyunda tedirginlik yarattığını söylediklerini ifade etti. Bolat, "Buna cevaben sayın Krueger'in bir ay önce yaptığı açıklamaların iyi tahlil edildiği zaman, kendisinin asgari ücretin yüksek olduğunu ifade etmediği, sadece başka ülkelere kıyasla Türkiye'de yüksek olduğu şeklinde bir anlamın olduğu ama bunun kamuoyunda yanlış anlaşıldığı şeklinde açıklama yaptılar. Emekli maaşlarıyla alakalı da eleştiri yaptık" dedi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise, IMF heyetine yaptıkları sunumla heyetin söyledikleri arasında fark bulunmadığını belirterek, "Hepsinde mutabıkız. Onlar da vergilerin yüksek olduğu görüşünde. Fakat, düşürülmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söylediler" dedi.