Krugman ABD'yi uyardı: Japonya gibi olursunuz

Krugman ABD'yi uyardı: Japonya gibi olursunuz
Krugman ABD'yi uyardı: Japonya gibi olursunuz

Paul Krugman, ABD?ye Japonya?nın 90?lı yıllarda yaşadığı ?kayıp 10 yılı? hatırlattı.

Nobel ödüllü ekonomist Krugman, ABD'nin ekonomiyi canlandırmak için yeni ve sert önlem almadığı takdirde, Japonya gibi 10 yıl kaybedebileceğini öne sürdü

PEKİN- Nobel ödüllü ABD’li ekonomist Paul Krugman, ABD’nin Japonya ekonomisinin 90’lı yıllarda yaşadığı ve ‘Kayıp 10 yıl’ olarak adlandırılan döneme benzer bir süreçle karşılaşma riskinin bulunduğunu belirtti. Pekin’i ziyareti sırasında bir grup gazeteciye konuşan Krugman, “ABD yönetimi ekonomiyi canlandıracak önlemleri yeteri kadar sert şekilde alamadığı ve bankacılık sektöründeki sorunları çözemediği takdirde, ekonomisi Japon tarzı kayıp on yıl tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.
Aynı zamanda New York Times gazetesinin de yazarı olan Krugman, ABD ekonomisi için ikinci bir canlandırma paketinin açık bir şekilde gerekli olmaya başladığını da ifade etti. Bankacılık sektörüne ilişkin alınan önlemlerin yeteri kadar heyecan verici olmadığını ifade eden Paul Krugman, ABD’nin Japonya’nın 90’lı yıllarda yaptığı hataları  tekrarladığı öne sürdü. Krugman, ABD ve Avro bölgesinin Japon tarzı bir süreçten geçme ihtimalinin kendisini ciddi anlamda endişelendirdiğini ifade etti.

‘İstihdam artmaz’

Stres testinin Başkan Baracak Obama yönetimine zaman kazandırdığını ifade eden Krugman, “Buna karşın bankaların ekonomik aktivitelerin harekete geçirilmesine yönelik anahtar rolü oynaması için gerekli sermayeye sahip bulunup bulunmadığına ilişkin sorular hâlâ cevapsız durumda. Açık bir şekilde görülüyor ki, ABD yönetimi yakın zaman içinde bankaları güçlendirebilmek için radikal adımlar atmayacak” diye konuştu. ABD’de işsizlik nisan ayında son 25 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8.9’a çıkmasına rağmen Krugman, ABD’de, bu yıl ve gelecek yıl, ciddi bir istihdam artışı beklemediğini de söyledi. 
Çin ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Profesör Krugman, “Çin, yüzde 10 düzeyinde cari fazla verdiği bir dönemde dünya ekonomisi nasıl olup da hızlı büyüyecek” diye kaygılarını dile getiriyor.
Paul Krugman, Çin’in, ABD’de yüksek enflasyonun, Avrupa’da ise yavaş büyümenin görüldüğü bir ortamda yüksek miktarda fazla vermeyi sürdürmesi halinde politik anlamda da anlaşmazlıkların çıkacağı uyarısında da bulundu. (Reuters)

Güçlü yuana devam
Çin’in yen politikasına dair de konuşan Krugman, Çin’in tam konvertibiliteye geçme konusunda aceleci olmaması gerektiğini belirtip ‘Çin’in güçlü yuana ihtiyacı var. Fakat sermaye kontrolünü de sürdürmesi gerekiyor. Sert geri adımlar ülke ekonomisini ciddi anlamda problemli durumda bırakabilir uyarısında bulundu.
Japonya, borsa ve emlak fiyatlarındaki sert gerilemeye paralel olarak 90’lı yılları ekonomik anlamda çok sıkıntılı geçirmişti.
Japonya, enflasyonun tersi fiyatlardaki gerileme olan deflasyonist sürecine girmiş ve 90’lı yılları sadece yüzde 1 büyüyerek geçirmişti.