Krugman: Dünya '2. Büyük Bunalım'a girmekten kurtuldu

Krugman: Dünya '2. Büyük Bunalım'a girmekten kurtuldu
Krugman: Dünya '2. Büyük Bunalım'a girmekten kurtuldu

Krugman, dünya ekonomisinin karşı karşıya kaldığı tehlikenin, 90?lı yıllarda Japonya?nın yaşadığı yavaş büyüme süreci olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Nobel ödüllü Krugman, hükümetlerin global ölçekte uyguladığı teşviklerin, küresel krizin derinleşerek 1929 benzeri bir bunalıma dönüşmesini önlediğini söyledi

KUALA LUMPUR - Nobel Ödüllü ekonomist Paul Krugman, global krizde en kötünün bittiğini söyledi. Kuala Lumpur’da düzenlenen sempozyumda konuşan Krugman, global ölçekte hükümetler tarafından uygulamaya konan teşvik paketlerinin de etkisiyle, dünya ekonomisinin 1929’dan sonra bir kez daha yaşayabileceği- ‘Büyük Bunalım’a girmekten kurtarıldığını ancak tümüyle canlanabilmesi için iki yıl veya daha uzun bir süreye ihtiyacı olduğunu belirtti. 

İhracat rakamları düzeliyor
Krugman, ekonomi ve ihracattaki büyümenin istikrar işaretleri gösterdiğini de kaydetti. ABD’de 1929 yılının ekim ayında borsa çöküşü ile başlayan ve dünyaya derinleşerek yayılan krizin çok ağır etkileri olmuş, yıllarca devam etmiş ve ‘Büyük Bunalım’ olarak adlandırılmıştı. 
Paul Krugman, “Önümüzdeki aylarda geriye baktığımızda, ABD’de durgunluğun temmuz, ağustos veya eylülde sona erdiğini söylememiz mümkün olacak. Bana kalırsa şu anda dibe vurduk ve ağustos en dip nokta” diye konuştu. Nobelli ekonomi Profesörü Krugman bu tahminini ABD’de açıklanan son istihdam verilerinde işsizlik oranının azalmasına ve ISM verilerine göre imalat sanayiinde düşüş sürse bile yaraların sarılmakta olduğu yolundaki gözlemlere dayandırdı. 

‘Hızlı toparlanma olmayacak’
Princeton Üniversitesi profesörü Krugman, bu ifadelerine karşın, ekonomik toparlanmanın 1997-98 döneminde yaşanan Asya finansal krizinde olduğu gibi Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğacak bir toparlanma yaşamayabileceğini, dünya ekonomisinin tam olarak istenilen düzeye gelebilmesi için en az iki yıla ihtiyacı olduğunu vurguladı.
Krugman ekonomistlerin bugünkü sıkıntıların benzeri için ‘Ekonomik çöküşün II. Dünya Savaşı olarak adlandırılan bir dizi kamu projelerinin devreye sokularak bitirildiği’ 1930’lu yıllara bakmalarını gerektiğini belirterek, “Ancak  bu kez aynı stratejiyi tekrarlamayacağız” diyerek şaka da yaptı. Krugman krizin tekrarlanmasını önlemek için mali sektörün yeniden yapılandırılmasını da istedi.

‘Kayıp 10 yıl’ tehlikesi
Paul Krugman, dünya ekonomisinin bugün karşı karşıya bulunduğu tehlikenin, Japonya’nın 90’lı yıllarda yaşadığı ve ‘Kayıp 10 yıl’ olarak tanımlanan çok yavaş büyüme sürecine benzer bir ‘yavaş büyüme’ sürecine girmesi olduğunu söyledi. Japonya, aşırı yükselmiş olan hisse senedi ve emlak sektöründeki fiyatların sert şekilde düşüşüyle 90’lı yıllar trendinin çok altında bir değer olan yüzde 1 ortalama ile büyüyerek geçirmiş, ve süreç ‘Kayıp 10 yıl’ olarak tanımlanmıştı.
Krugman, artan bütçe açığının yaratmış olduğu endişelere rağmen, ABD hükümetinin büyümeyi teşvik edebilmek için kamu harcamalarını artırma konusunda hâlâ yerinin bulunduğunu belirtti. Krugman yavaş büyüme sürecinden nasıl çıkılabileceği konusunda ise “Tanrı bilir” dedi. 

‘Asya daha hızlı toparlar’
Krugman, Asya ekonomilerine ilişkin daha olumlu bir tablo çizdi. New York Times gazetesinin yazarı Krugman, Asya’nın, ihracatında etkisiyle ABD ve Avrupa’ya göre daha hızlı toparlanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Paul Krugman, ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin finansal ve ekonomik krizin kontrol edilmesi hususunda iyi iş çıkarttığını da belirtti. Kruman, 31 Ocak 2010 tarhinde görev süresi dolacak olan Bernanke’yi ikinci kez ataması gerektiğini ifade etti. (ap, afp, bloomberg)