Krugman: Global ekonomiler dipten çok uzak değil

Krugman: Global ekonomiler dipten çok uzak değil
Krugman: Global ekonomiler dipten çok uzak değil

Paul Krugman, ?Muhtemelen sistematik şokun en kötüsü bitti? dedi. FOTOĞRAF: REUTERS

Nobel ödüllü ekonomist Krugman, global ekonomiler için 'Dibe ulaştığımızı sanmıyorum fakat dip artık bizden çok uzak değil' dedi

VIETNAM - Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, global ekonomide görülen serbest düşüşünün sona ermiş olabileceğini ve bu durumun ABD Doları’nda değer kaybına yol açabileceğini belirtti. Vietnam’daki bir seminerde konuşan Krugman, ABD ekonomisinin ise yılın ikinci yarısında az da olsa büyüyebileceğini söyledi. Krugman, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimleri, mortgage bağlantılı finansal enstrümanların satın alınması ve hükümetin canlandırma harcamalarının krizin etkisini azalttığını söyledi. 

Akut stres azaldı

Princeton Üniversitesi profesörü Paul Krugman, “Bütün ekonomik işaretler bize serbest düşüşün sona erdiğini, ekonominin dengelenmekte olduğunu gösteriyor. Dibe ulaştığımızı sanmıyorum fakat dip artık bizden çok uzak değil. Muhtemelen sistematik şokun en kötüsü bitti. Akut stres azaldı” diye konuştu. Krugman bu ifadelerine karşın en büyük korkusunun dibe ulaştıktan sonra ekonominin orada kalması olduğunu söyledi.
Krugman hafta içinde yaptığı açıklama ABD ekonomisinin teknik anlamda resesyondan yaz aylarında çıkabileceğini belirtip buna karşın ABD’de istihdam sorunları da düşünüldüğünde ekonomik faaliyetlere yönelik sorunların beş ile altı yıl sürebileceğini ifade etmişti.

Dolar değer kaybeder

Global ekonomilerin dengeye ulaşması halinde, ABD’nin dış açığı nedeniyle doların değer kaybedebileceği uyarısında da bulunan Krugman, “Dolara olan talep kriz döneminde arttı. İyi haberler aslında dolar için kötü haber. Eğer ekonomi dengelenirse, dolara olan talebe sebep gösterilen güvenli liman yaklaşımı sona erer” diye konuştu. (Bloomberg)