Kâşif İtalyanlar ticarete geliyor

İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, gelecek ay Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacağını açıkladı. Ciampi'nin bu kararı Türkiye pazarındaki etkinliklerini artırmak isteyen İtalyan sanayici ve işadamları tarafından olumlu karşılandı.

ROMA - İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi, gelecek ay Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacağını açıkladı. Ciampi'nin bu kararı Türkiye pazarındaki etkinliklerini artırmak isteyen İtalyan sanayici ve işadamları tarafından olumlu karşılandı.
Ciampi, İtalya'nın kuzeyindeki Vercelli kentinde yaptığı konuşmada, son bir yıl içinde Çin ile Hindistan'a gittiğini hatırlattı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Ankara'yı da ziyaret edeceğini söyledi. Ciampi, "Önümüzdeki haftalarda Türkiye'ye gideceğim. Orada, pek çok açıdan bizlerden farklı olan, ancak bizim Avrupamızı bir rüya ve bir uygarlık modeli olarak görerek Avrupalılaşmaya çabalayan bir halkla görüşeceğim" diye konuştu.
Çin ve Hindistan'a da gitti
Ciampi, Hindistan ve Çin ziyaretinde olduğu gibi, Türkiye gezisine de İtalyan işadamlarını beraberinde götüreceğini belirtti. Ciampi, İtalyanların öteden beri kaşif bir kişiliğe sahip olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: "İtalyanlar olarak biz, kâşifler halkıyız. Keşifler döneminin kahramanıydık ve de bunu unutmuş değiliz. Kaybedilen zemini yeniden fethetme işini, işadamlarımızın girişimci ruhuna ve de uluslararası piyasada yeniden rekabet edebilir hale gelmemiz için gerekli teşviki esirgemeyen hükümet siyasetimize havale etmiş durumdayız."
İtalya'daki sanayici ve işadamlarının en önemli örgütü konumundaki İtalyan Sanayi Genel Birliği (Confindustria) Başkanı Luca Cordero di Montezemolo da dün yayımladığı bir mesajda Ciampi'ye Türkiye ziyareti sırasında eşlik edeceklerine değinerek, "Şimdi İtalyan mallarını dünyaya taşıma zamanı. Bu fırsatları iyi değerlendirelim." dedi. Montezemolo, bu tür resmi ziyaretlere sanayici ve işadamlarının da katılmaları neticesinde ticari açıdan büyük yararlar sağlandığına işaret etti.