KTHY artık Ada Havacılık'ın

Kıbrıs Türk Hava Yolları'ndaki (KTHY) yüzde 50 kamu hissesi için en yüksek teklifi 33 milyon dolar ile Ada Havacılık verdi. Öİ Başkanlığı'nda düzenlenen ve iki firmanın katıldığı...

ANKARA - Kıbrıs Türk Hava Yolları'ndaki (KTHY) yüzde 50 kamu hissesi için en yüksek teklifi 33 milyon dolar ile Ada Havacılık verdi. Öİ Başkanlığı'nda düzenlenen ve iki firmanın katıldığı nihai pazarlık görüşmelerinde elemesiz yazılı turun ardından 32.5 milyon dolar başlangıç tutarı ve 500 bin dolar artırım aralığı ile açık artırmaya geçildi.
Açık artırmanın ilk turunda, Ada Havacılık 33 milyon dolara çıkarken, Beşparmak Havacılık ihaleden çekildi. İhalede nihai sonuç, Rekabet Kurulu görüşünün ardından Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla kesinleşecek. Alıcı vadeli seçenekte yüzde 50'si peşin, kalanı libor uygulanarak 24 ayda ödenebilecek.
İhalenin ardından konuşan Ada Havacılık Koordinatörü Asım Özer, ihale bedelini vadeli ödemeyi düşündüklerini belirtirken, şirketin ortakları arasında Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası, Vaka Limited, Vaksan Limited, Vakıflar İdaresi ile Turizm Tanıtma ve Geliştirme Fonu olduğunu açıkladı. Özer, Ada Havacılık'ın KTHY'nin yüzde 26 hissesine sahip olduğunu da duyurdu.
KTHY, 4 Aralık 1974'te 'barış harekâtı'nın hemen ardından Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı ve THY'nin eşit iştiraki ile kuruldu. THY hisselerinin tamamı 31 Aralık 2000'de Turban Turizm'e ve daha sonra 1 Nisan 2003'de Özelleştirme İdaresi'ne devredildi.
Türkiye ve KTHY ortaklığı ile kurulan havayolu şirketinin hisseleri böylece KKTC'ye devredildi. KTHY hisselerinin bir kısmı son genel kurulda Ada Havacılık'a geçmiş, özelleştirmede öncelik hakkı verilmesi ana sözleşmeye konulmuştu. Son genel kuruldaki konuşmasında Maliye Bakanı Ahmet Uzun, "Ada Havacılık ihaleyi alırsa KTHY hızla özelleştirilir" demiş;ti.