KTHY'de henüz anlaşma yok

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Yönetim Kurulu, KTHY'deki en düşük maaşa yüzde 33, en yüksek maaşa da yüzde 23 artış önerildiğini, sendikanın bunu kabul etmediğini, öneri kabul edilseydi en düşük maaşın 1026 dolar olacağını" açıkladı.

LEFKOŞA - Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) Yönetim Kurulu, KTHY'deki en düşük maaşa yüzde 33, en yüksek maaşa da yüzde 23 artış önerildiğini, sendikanın bunu kabul etmediğini, öneri kabul edilseydi en düşük maaşın 1026 dolar olacağını" açıkladı. KTHY Yönetim Kurulu, Hava-Sen'e bağlı KTHY çalışanlarının dün greve gitmesiyle ilgili açıklama yaptı.
Açıklamasında, 'arabuluculuğa olanak verilmeden' yapılan grevin, işçi-işveren arasındaki uzlaşmayı kolaylaştırmayacağı, tam tersine gerilime neden olacağı belirtildi. Açıklamada, sendikanın, ABD Doları bazındaki ücretlerin avroya çevrilmesi ve bunun üzerine yüzde 53 artış yapılmasını önerdiği, bu durumda personel başına yıllık yaklaşık 7 bin 200 dolar artışın söz konusu olacağı belirtildi. Sonuç olarak, işveren tarafının sendikalı personele yıllık 2 bin dolar ücret artışı ve bin 600 dolar performans primi olmak üzere 3 bin 600 dolar artış teklifinde bulunduğu belirtilen açıklamada, 1 Haziran'dan itibaren en düşük maaşın 1026, en yüksek maaşınsa 1356 dolar olacağı belirtildi.