Küçük bağışlar büyük hayatlar

Küçük bağışlar büyük hayatlar
Küçük bağışlar büyük hayatlar
Kadınların hayatlarını değiştirmeyi hedefleyen mikrokredi programının Çatalca şubesi açılışında Sema Doğan "Küçük bağışlar bile çok büyük hayatlar yaratır" dedi.

İstanbul Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından hayata geçirilen Grameen mikrofinans programının İstanbul’daki 7. şubesi Çatalca’da açıldı.
Açılışa Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Semahat Arsel, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet gazetesi köşe yazarları Sedat Ergin ve Ertuğrul Özkök, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski bakan Ali Coşkun, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ile davetliler katıldı.
Sema Doğan mikrokredi programından çok etkilendiğini belirterek şöyle konuştu: “Kızım Vuslat bana mikrokredinin başarılarından sıkça ve heyecanla bahsediyordu. Ben de heyecanının nedenini Bağcılar şubesinin açılışında gözlerimle gördüm. Anadolu’da binlerce cesur kadın var. Hayatlarının nasıl değişeceğine kalben inanıyorlardı. Küçük küçük paralarla bunu başardılar. Vuslat internette ‘Bir peri masalı’ adlı bir site açtı. Onların hayatlarını yayınladı. Onları okuyunca etkilenmemek mümkün mü? Kendimi onların yerine koymaya çalıştım. ‘Ben olsam ne yapabilirdim, nasıl başarılı olabilirdim?’ diye. Toplum perilerinden biri olmaya karar verdim. ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ sözüne her zaman inanmışımdır. Kadın tutumludur. Kazandığı parayı çocuklarının eğitimine ve evine yansıtır. Kadın az da olsa parasını doğru yerde harcamasını bilir . Onun için kadın tutumludur. Borcuna sadıktır, yardımlaşmayı sever. Bugün burada İstanbul’un ikinci mikrokredi şubesini açıyoruz. İstanbul kadınlarının da desteğe ihtiyacı var. Küçük bağışlar bile çok büyük hayatlar yaratır.”
Çatalca mikrokredi şubesinden 10 kadına toplam 17 bin 400 liralık mikrokredi çeki verildi. Katılımcılar konuşmaların ardından kadınlar tarafından açılan standları gezdi.

61 bin kadına ulaşıldı

Maddi durumu yeterli olmayan kadınlara gelir getirici faaliyette bulunmaları için verilen küçük ölçekli mikrokredi ilk olarak 18 Temmuz 2003’te Başbakan Erdoğan tarafından hayata geçirildi. Kredi uygulamasıyla 25 Mart 2013 tarihi itibariyle 67 il ve 97 şubede 61 bin 520 üye içinden teminat ve kefil istenmeden net 206 milyon 843 bin 546 lira mikrokredi verildi. Verilen kredilerde ise yüzde 100 geri dönüş sağlandı. İstanbul’daki ilk mikrofinans şubesi, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı tarafından 2011’de Bağcılar’da açıldı. 850 üye sayısına ulaşan Bağcılar mikrofinans şubesi 1 milyon 550 bin 816 lira kredi verdi. Bağcılar’ı Eyüp, Şişli, Sarıyer, Beykoz, Sancaktepe şubeleri izledi. Son olarak Sema Doğan’ın katılımıyla Çatalca- Arnavutköy Şubesi açıldı.

bigPara.com