Küçük belediyelere ödenek desteği

Son yapılan Yüksek Planlama Kurulu toplantısında tartışmalı 2007 yılı yatırım bütçesi karara bağlandı. Buna göre sermaye gideri için 12.08 milyar YTL, sermaye transferi için 3.6 milyar YTL ayrıldı.

ANKARA - Son yapılan Yüksek Planlama Kurulu toplantısında tartışmalı 2007 yılı yatırım bütçesi karara bağlandı. Buna göre sermaye gideri için 12.08 milyar YTL, sermaye transferi için 3.6 milyar YTL ayrıldı.
3.6 milyar YTL'lik sermaye transferinin 2 milyar YTL'si Köydes Projesi çerçevesinde köy içmesuyu ve yol yapımında kullanılacak. 1.6 milyar YTL ise Beldes Projesi ile nüfusu 5 binin altındaki belediyelerin içmesuyu ve yol yapımında kullanılacak.
12.08 milyar YTL'lik yatırım bütçesi geçen yıla göre düştü ancak sermaye transferi için ayrılan ödenek miktarı artırıldı. Geçen yılki yatırım bütçesi 12.44 milyar YTL düzeyindeydi. Öte yandan, bu yıl ilk defa Beldes Projesi için ödenek çıkarıldı.
Yatırım bütçesinden yapılan kesintiyle birlikte Karadeniz otoyolu, duble yollar için daha fazla ödenek isteyen Karayolları Genel Müdürlüğü mevcut ödeneğin de altına düştü. Aynı şekilde büyük baraj projelerine hazırlık yapan Devlet Su İşleri de beklediği ödeneği alamadı.
En fazla kaynak eğitime
Milli Eğitim Bakanlığı, 1.5 milyar YTL ile en fazla yatırım ödeneği alan bakanlık oldu. Ödeneğini artıran Sağlık Bakanlığı da 681 milyon YTL'lik harcama yapabilecek.