'Küçük sapma kriz belirtisi olamaz'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), enflasyondaki iki-üç puanlık sapma veya bir miktar sermaye çıkışının, 'Türkiye için kriz belirtisi ve nedeni olamayacağını' belirtti.

İSTANBUL - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), enflasyondaki iki-üç puanlık sapma veya bir miktar sermaye çıkışının, 'Türkiye için kriz belirtisi ve nedeni olamayacağını' belirtti. Ekonominin güçlendirilmesi için çözüm önerilerini içeren, 2006 Ekonomik Görünüm Raporu, başkan Ömer Bolat tarafından açıklandı.
Raporda, ekonomik sıkıntıların başında, programın öncelik sıralamasındaki 'miyopik' bakışın büyük etkisi olduğu belirtilerek, "Verimliliğe ve yerli katma değere dayalı üretim ekonomisi ikame edilmeden, cari açık, işsizlik ve enflasyon sorununun kalıcı çözümü imkaânsız" denildi.
Türkiye için altın kural
Son zamanlardaki dalgalanmanın da yorumlandığı raporda, ekonomideki yapısal dönüşümün tamamlanmamış olması ve küresel hareketlilik nedeniyle gerçekleşen dalgalanmanın sürpriz olmadığı vurgulanarak, bunun uzun vadeli duruş, değerlendirme ve beklentileri revize etmeyi gerektiren nitelikte olmadığının altı çizildi. Raporda, Türkiye için altın kuralın, istikrar ve büyüme sürecinin devam ettirilmesi ve güçlendirilmesi olduğu belirtildi.