Küçük şirketlere piyasa yapıcılığı sistemi gelecek

Küçük şirketlere piyasa yapıcılığı sistemi gelecek
Küçük şirketlere piyasa yapıcılığı sistemi gelecek

Hüseyin Erkan, kriz öncesinde İMKB?deki kazanç oranının 17-18 kat civarında olduğunu söyledi.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, likiditesi az şirketlere likidite sağlamak için piyasa yapıcılığı sistemini getirmek istediklerini söyledi

ANKARA - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, özellikle likiditesi daha az şirketlerde bir piyasa yapıcılığı sistemini getirmek istediklerini söyledi. Erkan, İMKB’nin 2007 yılı hesaplarının TBMM KİT Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, “Böylece her an için bir alıcısı bir satıcısı olsun ve belli oranda likidite sağlanmasını istiyoruz” dedi. Piyasa yapıcısı bulamayan likiditesi düşük diğer şirketler için de tek fiyat müzayedesiyle fiyat belirleme seansları düzenlemeyi planladıklarını anlatan Erkan, bu kapsamda günde dört kez seans düzenleneceğini belirtti.

‘İMKB dünyada bir numara’
Erkan, 29 Nisan itibarıyla halka açık olan senetlerin yüzde 63.26’sının yabancı yatırımcıların elinde bulunduğunu belirterek, “En yüksek yüzde 72.74 ile 2007 yılı sonunda ulaştığımız bir rakamdı. Global krizin etkisiyle piyasamızdan bir miktar çıkış oldu. Son bir ayda İMKB performansı dünyada bir numara” diye konuştu.
Erkan, geçen yıl krizin başlangıcından, 30 Nisan’a kadar İMKB’deki düşüşün yüzde 38 olduğunu ve bunun da birçok  gelişmiş ülkenin altında bulunduğunu ifade etti. İMKB’de fiyat/kazanç oranı hakkında da bilgi veren Erkan, ilk çeyrek rakamları dikkate alındığında bunun 9 olduğunu  kaydetti. Kriz öncesinde kazanç oranının 17-18 kat civarında bulunduğunu anımsatan Erkan, diğer ülkelerde bunun 13-14 olduğunu vurguladı. Erkan, “Bu da İMKB’yi gelişmekte olan ülkeler arasında cazip bir piyasa olarak ortaya çıkarmaktadır”  dedi. 

‘İş-Kur yetersiz kalıyor’
Önlerindeki en büyük sorunlardan biri olarak, Kamu İhale Kanunu kapsamında olmalarını gösteren Erkan, özellikle satın almalarda sorun yaşadıklarını belirterek İMKB’nin söz konusu kanunun dışına çıkarılmasını istedi. Erkan, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında üç ayda bir gelir-gider farkını Maliye’ye aktardıklarını, bunun da yatırımlar ve birikim açısından engelleyici olduğunu söyledi. Bunun da gözden geçirilmesini talep eden Erkan, “Gerekirse biz de anonim şirketler gibi kurumlar vergisi ödemeye razıyız” diye konuştu.
İstihdam açısından İş-Kur’a tabi olmalarının da sorun yarattığını söyleyen Erkan, uzman alımında İş-Kur’un yetersiz kaldığını ifade etti. Erkan borsa pazarlarının yapılandırılmasıyla ilgili kriterlerde de değişiklik istediklerini ifade etti. (Reuters)