Küçük: Toparlanma yavaş gerçekleşecek

Küçük: Toparlanma yavaş gerçekleşecek
Küçük: Toparlanma yavaş gerçekleşecek

ISO Başkanı Tanıl Küçük, ?Hâlâ yüksek küçülme oranlarıyla karşı karşıyayız? dedi. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU / AA

İSTANBUL  - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, mayıs ayı sanayi üretim verilerine ilişkin olarak, “Grafiğin dipten yukarı doğru adeta yatay bir seyir izleyerek yükseliyor olması, toparlanmanın ümit ettiğimizden daha yavaş gerçekleşeceğine işaret etmektedir” dedi. Tanıl Küçük, mayıs ayı sanayi üretim verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretiminde aralıksız küçülmede 10’uncu aya girildiğini ve hâlâ çift haneli, yüksek küçülme oranları ile karşı karşıya olduklarını belirtti.
Nisan ayındaki yüzde 18.5’ten sonra mayıs ayında küçülme oranının yüzde 17.4’e gerilediğini ifade eden Küçük, şunları kaydetti:
“İki ay arasında sadece 1.1 puan fark var. Grafiğin dipten yukarı doğru adeta yatay bir seyir izleyerek yükseliyor olması, toparlanmanın ümit ettiğimizden daha yavaş gerçekleşeceğine işaret etmektedir. Bu tablo içinde mayıs ayında üretimin nisana göre yüzde 5 artması olumludur ama yeterli değildir. Sanayi üretimine bakarak, GSYİH’da yılın ikinci çeyreğinde de çift haneliye yakın bir küçülme olacağını söyleyebiliriz.”
Yatırım malı imalatındaki yüksek düşüşün devam ettiği, ihracatın üretimi yeterince destekleyemediği bu ortamda, yatırımları ve özellikle iç pazarı canlandırmaya yönelik tedbirlerin mutlaka takviye edilmesi gerektiğine işaret eden Küçük, büyüme verileri gibi mayıs ayı sanayi üretim verilerinin de yapılması gerekenleri hatırlatır nitelikte olduğunu belirtti.