Küçük yatırımcının sahibi yok

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işadamı Turgay Ciner'e ait Merkez Yayın Holding'in halka açılış başvurusunu inceliyor. Ancak bu halka arz bugüne kadar çok sayıda örneğini gördüğümüz halka arzlardan biraz farklı.

İSTANBUL- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işadamı Turgay Ciner'e ait Merkez Yayın Holding'in halka açılış başvurusunu inceliyor. Ancak bu halka arz bugüne kadar çok sayıda örneğini gördüğümüz halka arzlardan biraz farklı. Çünkü Merkez Yayın Holding bünyesinde bulunan ve şirketin en büyük malvarlığını oluşturan atv ve Sabah gazetesinin kime ait olduğu belli değil.
Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, Merkez Yayın Holding'in malvarlığı içinde gözüken atv'nin geçici ulusal yayın, izin, ruhsat ve hakları ile Sabah gazetesinin isim haklarının hukuki durumunun ihtilaflı olduğunu iddia ediyor. Karamehmet, Sabah gazetesi isim hakkının eski ortağı Bilgin ailesi tarafından Merkez Grubu'na satış kararının alındığı genel kurulun iptali için dava açtığını belirterek, bu konudaki belgeleri SPK'ya iletti. Çukurova'nın patronu Karamehmet atv ile ilgili olarak da "atv'nin isim hakkı ve yayın hakları bizim de yüzde 50 ortağı olduğumuz Satel Sabah Televizyonu'nundur. Bu haklar da geçersiz genel kurullarla devredilmiştir. Bu konuda 16 adet mahkeme kararı var" diyor. SPK Karamehmet'in başvurusu üzerine bugün yönetiminde Bilgin ailesinin bulunduğu Satel'den genel kurulların atv'yi Merkez Yayın Holding'e devreden kararlarını, bu kararla ilgili iptal davalarının sonuçlarını ve açılmış davaların sonuçlarının kendisine bildirilmesini istedi. Satel bu iş için SPK'dan bir ay süre talep etti.
Yasa korumuyor
Ancak Satel, Karamehmet'in iddialarını doğrulayan belgeleri SPK'ya gönderse bile halka arzın ve küçük yatırımcının kandırılmasının önlenmesi kolay değil. Çünkü Sermaye Piyasası Kanunu'nun 5. maddesine göre SPK incelemeler sonucunda açıklamaların yeterli olmadığı ve gerçeği dürüst biçimde yansıtmayarak halkın istismarına yol açacağı sonucuna varırsa, gerekçe göstererek başvuru konusu, sermaye piyasası aracının Kurul kaydına alınmasından kaçınabilir yani şirket halka açılamaz. Ancak açıklamaların gerçeği 'dürüst' biçimde yansıttığına kanaat getirilirse yani Merkez Yayın Holding 'Evet mülkiyet konusunda davalar sürüyor. Davanın sonucu hisse alanları sıkıntıya sokabilir' diye açıklama yaparsa bu hisseler Kurul kaydına alınacak.Yani Ciner kendisine ait olmayan varlıkları bünyesinde barındıran bir şirketi halka açabilecek. Küçük yatırımcı da sahipsizliği nedeniyle Karamehmet'in mülkiyet davasını kazanması durumunda zarara uğrayacak. SPK'dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili konuya ilişkin şunları söyledi:
İzahnameyi iyi okuyun
"Biz bu durumu, davaların olası sonuçlarının ortaya çıkartacağı sıkıntıları halka arz izahnamesinde açıklarız. Yatırımcılar da izahnameyi okuyup şirketin riskleri konusunda aydınlanır ve alım yapmaz. Kısa süre önce eski bakanlardan Mehmet Ali Yılmaz'ın şirketiyle ilgili izahnamede uyarıcı bir açıklama yaptık.
Sonuçta yatırımcı hisseyi almadı. Ancak izahnameyi okumayanlar için risk mevcuttur. Bunun ötesinde eğer Merkez Yayın Holding açıklamayı kurallara uygun şekilde gerçekleştirirse bir şey yapamayız."