'Küçükler' otoyu büyüttü

Binek otomobil pazarı 2006 yılının ilk iki ayında 41 bin 435 adetlik satışa ulaştı. 2005'in ilk iki ayında satış adedi 32 bin 610'du.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Binek otomobil pazarı 2006 yılının ilk iki ayında 41 bin 435 adetlik satışa ulaştı. 2005'in ilk iki ayında satış adedi 32 bin 610'du. Rakamlar ocak ayında 16 bin 506, şubatta ise 24 bin 929 olarak gerçekleşti. Şubatta satışlar ocağa göre yüzde 51 yükseldi. Satışlar geçen ay ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.6 arttı. Şubatta yapılan 16 bin 506 adetlik satışın 11 bin 956 adedi küçük otomobile (B segmenti) ait. Küçükler şubatta yüzde orta sınıftaki (C segmenti) 8 bin 563 adetlik satışı geride bıraktı. Toplamda yüzde 50 paya ulaşan bu sınıfın başarısı sektöre de yansıdı.
Punto, Clio, 207 rekabeti
Şirketler bu sınıfta rekabet güçlerini artırmak için birden çok modelle yeralmaya başladı. Fiat'ın Palio'nun yanı sıra küçük sedan kasada Albea ve Grande Punto ile yarışta yer aldı. Modelin satışları tahminlerin üç misline çıkarak kısa sürede 2 binleri buldu ve pazardan yüzde 5 pay aldı. Bu kıyasıya yarışta Renault küçük sedanda Clio Symbol ve Modüs'ün yanına nisanda piyasaya çıkacak Clio III'ü koydu. Peugeot da boş durmayarak 206'nın yerini alacak olan ve bu yıl mayısda Türkiye'ye getireceği 207 ile B segmentinde mücadeleye katıldı.
Bu segmenti tüm dünyada 'gözde' haline getiren ise öncelikle kadınlar, sonra ise kent yaşamı oldu. Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması ve 'otomobil alabilecek' paralar kazanması sonucunda seçtikleri modeller hem fiyatı uygun hem kolay park edilir hem de az yakan küçük otomobiller oldu. Tasarımdaki modernlik ve yüksek manevra kabiliyeti ise kentli genç erkekleri cezbetti. Geliri yüksek ailelerde ikinci otomobil olarak da satılmaya başlanan bu sınıf sonunda 'büyük bagajlı' orta sınıf modellerin tahtını sarsarak pazarı ele geçirdi.
Küçük otomobil tercihlerini kasa tiplerine göre ayırmak gerekirse tüketicinin bu sınıfta en fazla hatchback (HB) modelleri sevdiği ortaya çıkıyor. B sınıfındaki 11 bin 956 adetlik satışın 6 bin 167'si HB kasadan oluşuyor. HB'yi Clio Symbol, Fiat Albea, Honda City, Dacia Logan gibi sedan kasalar 4 bin 705 adetle izliyor. Renault Clio, Ford Fiesta, Hyundai Getz, Opel Corsa, Peugeot 206, VW Polo, Honda Jazz, Mitsubishi Colt, Nissan Micra, Toyota Yaris, Fiat Palio, Skoda Fabia, Chevrolet Kalos, Seat İbiza küçük otomobillerin bugünkü duruma gelmesinde etkili olan bazı modeller.