Küf, altından daha pahalı

Küf, altından daha pahalı
Küf, altından daha pahalı
Gramı, 24 ayar altına kıyasla pahalı olan saf küfün yaklaşık 28 bin TL. Bilimsel bir araştırma için 2 gram saf küf bulunmazsa proje iptal edilecek


DİLEK SEZEN

SAMSUN - Bilimsel araştırmalarda kullanılmak için laboratuvar ortamında üretilen saf haldeki aflatoksinin (küf) 10 miligramının 129 Avro olduğu bildirildi.

Altının 1 gramı 24 ayar için 49 TL’yi bulurken, 1 gram küfün fiyatının 28 bin TL’yi bulması, bilimsel araştırmalarında "saf küf" kullanmak isteyen bilim adamlarını güç durumda bırakıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) başlatılan bir araştırmada kullanılacak 2 gram saf aflatoksinin fiyatı 50 bin TL’yi aşınca proje zora girdi.

OMÜ Ziraat, Veteriner Fakülteleri ile Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından, Ünye’de faaliyet gösteren bir Alman Maden firmasının desteğiyle "Karma Yeme Küf Önleyici Olarak Bentonit İlavesinin Yumurta Tavuklarının Performansına ve Bazı Kan Parametrelerine Etkileri" konulu proje hazırlandı.

OMÜ’nün bu yıl ilk sanayi destekli projesi olan söz konusu projede kullanılacak 2 gram saf aflatoksinin 10 miligramının 129 avro olması ise projeyle ilgili bazı sıkıntılar yaşanmasına neden oldu.

Proje Başkanı Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ergin Öztürk, hayvan yemlerinde depolama, taşıma şartları ve iyi kurutulamamaya bağlı küflenmenin dünya genelinde yaşanan önemli bir sorun olduğunu, bu durumun hayvanlarda verim kaybına ve bu yemleri yiyen hayvanların ürünlerinin tüketilmesi sonucu insan sağlığı açısından olumsuz etkilere yol açtığını ifade etti. Belirli ölçülerde yemlerin içine konulan bentonit adlı kayanın nemi emdiğini ve küfün toksik etkisini azalttığını belirten Prof. Dr. Öztürk, gözenekleri sayesinde nemi emen söz konusu kaya türünün bu nedenle hayvan yemlerinde kullanıldığını kaydetti. Prof. Dr. Öztürk, projeyi "Ünye’de Alman bir firma tarafından çıkartılan bentonitin değerlendirilmesi, ne kadar yeme hangi ölçüde bentonit katılması gerektiği, bentonitin yemlerdeki küfe etkisinin ne olduğuyla" ilgili hazırladıklarını söyledi. Projeden sağlıklı bir sonuç alabilmek için saf aflatoksinin küflenmemiş yeme katılarak, hayvanlar üzerindeki etkilerinin gözlenebileceğini bunun için küfün mutlaka saf halde olması gerektiğini söyleyen Öztürk, şunları kaydetti:

"Gıdaları küflendirerek aflatoksin elde etmek çok kolay, ancak saf halde aflatoksin elde etmek laboratuvar ortamında oldukça zahmetli elde ediliyor. Bu yüzden yurt dışından belli başlı laboratuvarlardan alınan bu malzemenin fiyatı çok yüksek. 10 miligram saf halde aflatoksinin fiyatı 129 avro. Bizim 2 grama ihtiyacımız var. Bunun fiyatı da 50 bin TL’yi aşıyor. 2 gram aflatoksinin fiyatı projenin toplam maliyeti kadar. Küf deyip geçmemek lazım şu an altından daha kıymetli görünüyor." Prof. Dr. Öztürk, araştırma yapacak bilim adamlarına da seslenerek, projede saf halde küf kullanılacak araştırmalarda, küfün maliyetini gözönüne almalarını istedi.(aa)

bigPara.com