'Kullanmadığınız odaları ısıtmayın'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da doğalgazdan elektrik üreten yedi fabrikada gazın kesildiğini, ancak sanayi ve konutlarda problem olmadığını söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da doğalgazdan elektrik üreten yedi fabrikada gazın kesildiğini, ancak sanayi ve konutlarda problem olmadığını söyledi. Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) yaptığı basın toplantısında, İstanbullulara doğalgazla ilgili uyarılarda bulundu. Topbaş, şöyle konuştu: "Bu konuda bilinçli tüketici olmalıyız. Hiçbir enerji kaynağı sınırsız değil. Doğalgazı da tasarruflu kullanmalıyız. Kullanmadığımız alandaki enerjiyi kısmalıyız. Gerekirse iki kazak giyeceğiz, radyatörü kısacağız. Bu çağrıya cevap vermeliyiz. Küçük tasarruf, sanayiye büyük destek olarak yansır."
Öte yandan AKOM tarafından cep telefonlarına gönderilen mesajlarda da, "İGDAŞ'ın sanayide kullanılan doğalgazda kesintiye gitmesi muhtemeldir. Konutlarda doğalgaz kesilmesi söz konusu değildir" denildi. İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ) Genel Müdürü Levent Tüfekçi, BOTAŞ'ın istasyonlarına yurtdışından gelen doğalgaz basıncındaki düşüşün durduğunu belirterek, "Eğer basınç düşüşünde bir azalma olursa, muhtemelen İstanbul'daki sanayi tesislerinde de bazı kısıtlamalara gidebiliriz" dedi. Tüfekçi, konutlarda ise problem olmadığını söyledi.