Küllerini nostalji ile savuracak

Küllerini nostalji ile savuracak
Küllerini nostalji ile savuracak

Migros alışveriş merkezinde çıkan yangın çevre semtlerden gelen itfaiye ekiplerine rağmen 5 saatte söndürülebildi.

Bir dönemin simgesi Migros'un satış kamyonları, nostalji olmaktan çıkıyor. Yanan 5M Migros'un önünde kamyondan satış yapılacak.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bayramda çıkan yangın nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalan Beylikdüzü Migros, yangının izlerini nostalji ile silecek. Ağır hasar gören 5M Migros mağazası 3 ay boyunca kapalı kalacağı için çare kamyonda satışta bulundu.
Önümüzdeki günlerde Migros’un Beylikdüzü mağazasının önüne tıpkı perakende macerasına başladığı 1954 yılında olduğu gibi içi ürün dolu kamyonlar çekilecek.
Kurban Bayramı’nın ilk gününün gecesi çıkan yangında Migros ve alışveriş merkezinde çıkan büyük yangın 5 saatte kontrol altına alınabilmişti. Ağır bir maddi hasarın meydana geldiği yangından kısa bir süre sonra alışveriş merkezindeki mağazalar açıldı. Ancak yangının çıkış noktası olan Migros’un yenilenmesi 3 ay sürecek. 

Bu yıl nostalji yılıydı
Migros’un bu yıl 57. yıl kutlamaları kapsamında nostalji projesi de bu süreçte büyük bir kurtarıcı oldu. Ekim ayında 15 gün süren kampanya kapsamında birçok marka Migros’ta o döneme ait fiyat ve ambalajıyla satışa sunuldu. Coca-Cola, Damak, Ülker, Koska, Sana, Komili Arko gibi markalar maket satış kamyonlarında satıldı. Migros yetkilileri, maket kamyonların Beylikdüzü 5M’de gerçek olacağını belirtiyor.

Rekabet ateşini kamyonlu satış yaktı
1954 yılının temmuz ayında İsviçre’den İstanbul’a gelen Migros, kamyonda satışa başladı. Cephelerindeki kanatları açılarak satış platformu haline getirilen kamyonlar İstanbul’un semtlerini dolaşıyordu. Temmuz ayında yola çıkan Migros kamyonlarının sayısı aralık ayında 60’a ulaştı. Migros’un yatırımı Türk perakende sektöründe bugünde hâlâ devam eden market bakkal rekabetinin de tohumlarını atmıştı. Migros kamyonlarının birçok semtte yerini alması üzerine esnaf da aralarında anlaşarak ‘seyyar kamyonlar’la satış yapmaya başlamıştı.

Markalar da eski günleri yad etti
Migros, 57. yıl kutlamaları nedeniyle ‘Migros Satış Kamyonları’nın maketini bazı mağazalarına yerleştirdi. Birçok marka da o dönemki fiyat ve ambalajlarıyla satışa sunuldu.

bigPara.com