Kur 1.50'nin altına indi, ihracatçı S.O.S veriyor

Kur 1.50'nin altına indi, ihracatçı S.O.S veriyor
Kur 1.50'nin altına indi, ihracatçı S.O.S veriyor

TİM, ihracat rakamlarını Zafer Çağlayan ın memleketi Muş ta açıkladı.

Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

MUŞ - Türkiye ’nin eylül ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.25 artarak 9 milyar 229 milyon dolar olarak gerçekleşti. İlk 9 aylık ihracat ise yüzde 12.45 artışla 82 milyar 189 milyon dolar oldu. Dolar kurunda 1.50 seviyesinin psikolojik sınır olduğunu belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugün ortaya çıkan 1.44 seviyesi ihracatçının tüm dengelerini olumsuz yönde değiştirdi. Ağustosta ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 55.4’e düştü. Bu bir kırmızı alarmdır” dedi.
TİM, Türkiye ’nin eylül ayı ihracatını Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın memleketi Muş’ta açıkladı. TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatçının kur konusundaki şikayetlerinin bir türlü anlaşılamadığını dile getirerek, ara malı ve tüketim malı ithalatındaki çok hızlı artışın direkt kurla ilgili olduğunu kaydetti. 
Toplantıda konuşan Bakan Zafer Çağlayan ise, ihracatçıların kriz döneminde birçok gelişmiş ülkenin büyük sıkıntı yaşamasına rağmen, 2009’u 100 milyar dolar sınırının üzerinde kapattığını vurguladı. İhracatta 2010 hedefinin 107,5 milyar dolar olduğunu dile getiren Çağlayan, “ Dünya çapındaki ekonomik fırtınanın ortasında ihracatçılarımız selden kütük kapıyor. Ama Merkez Bankası ihracatçının gündeme getirdiği konulara gerekli reaksiyonları göstermiş olsaydı, belki de bugün sizinle çok daha yüksek rakamları konuşacaktık” dedi.

Muş, 11 milyon dolara ulaştı Yıllarcasürgün yeri haline getirilmiş Doğu ve Güneydoğu’nun Türkiye’nin diğer bölgeleri ile aynı şartlara sahip olabilmesi için çalıştıklarını vurgulayan Çağlayan, “Doğu Anadolu bizim için sürgün yeri değil, başımızın tacıdır” dedi. Muş’un 2002’ye kadar hiç ihracat yapmadığını hatırlatan Çağlayan, “Şu an Muş’un ilk 9 aydaki ihracatı 11 milyon dolara ulaşmış durumda. Yılsonundaki ihracat hedefimiz ise 15 milyon dolar” diye konuştu.

Otomotiv yeniden lider
Geçen ay ihracatta birinciliği tekstil sektörüne kaptıran otomotiv sektörü, eylülde 1 milyar 462 milyon dolarlık ihracatla liderlik koltuğuna yeniden oturdu. Son bir yıllık ihracat yüzde 11.32 ’lik artışla 111 milyar 243 milyon dolar oldu.
Eylülde 1 milyar 462 milyon dolar ile en fazla ihracatı gerçekleştiren otomotiv endüstrisi liderliği tekrar ele alırken, 1 milyar 138 milyon dolar ile giyim sanayi, 1 milyar 85 milyon dolar ihracat ile demir çelik sektörü ilk üç sırayı paylaştı. Tarım sektörü eylülde 1 milyar 318 milyon dolar ihracatla toplam içinde yüzde 14.29 pay alırken, sanayi sektörlerinin payı 7 milyar 620 milyon dolar ihracat ile yüzde 82.57, madencilik ürünlerinin payı ise 290 milyon dolar ile yüzde 3.15 oldu.