'Kur müdahale noktasına gelmez'

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, kurun, müdahaleye gerek olacak bir noktaya gelmeyeceğini düşündüklerini kaydetti. Kurtul, Akbank'ın 'Büyük Kırmızı Ev' projesinin tanıtıldığı toplantıda, soruları yanıtladı.

İSTANBUL - Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, kurun, müdahaleye gerek olacak bir noktaya gelmeyeceğini düşündüklerini kaydetti. Kurtul, Akbank'ın 'Büyük Kırmızı Ev' projesinin tanıtıldığı toplantıda, soruları yanıtladı. Türk piyasalarında yaşanan dalgalanmaların daha çok dış etkenlerden kaynaklandığını söyleyen Kurtul, diğer gelişen piyasalarda da önemli kayıplar yaşadığını söyledi.
'İç politikanın etkisi az'
Kurtul, iki-üç yıldır TL ve İMKB'de büyük değerleme yaşandığını, son günlerde kâr realizasyonu ile yabancıların satış yaptığını kaydetti.
Dalgalanmalarda Türkiye'deki iç politikanın etkisinin az olduğunu düşündüğünü de ifade eden Kurtul, kurların bu seviyelerde stabilize olacağını beklediklerini belirtti.
Kurtul, "Bir müdahale olacağını beklemiyoruz. Ben şu seviyelerde de bir müdahaleye gerek olduğunu düşünmüyorum. Enflasyonun yüzde 5-6'larda beklendiği, yapısal reformların gerçekleştiği bir ortamda kurun müdahaleye gerek olacak bir noktaya hiçbir zaman gelmeyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca gördük ki dalgalı kur çok iyi çalışan bir mekanizma'' dedi.
'Ek vergi gelmez'
Akbank Genel Müdürü Kurtul, Türkiye'deki yapısal durumu çok iyi gördüklerini, son üç-dört yılda ekonomik ve siyasi istikrarda çok önemli adımlar atıldığını ve mali disiplinin sağlandığını vurgulayarak, "Türkiye'nin geleceğine baktığımızda son derece olumlu olduğunu düşünüyoruz" dedi. Zafer Kurtul, hükümetin konut ve diğer bireysel kredilere ekstra bir vergi yükü getireceğini zannetmediğini de ifade etti.Akbank'tan 'Büyük Kırmızı Ev'
Akbank, konut kredisinde tüm ürün ve hizmetini 'Büyük Kırmızı Ev' çatısı altında topladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, projenin tanıtım toplantısında, tutsat (Mortgage) yasasının çıkması durumda müşterileri yeni ürün ve hizmetlerle tanıştırmaya devam edeceklerini söyledi. Kurtul, her gün ortalama 300 kişiye konut kredisi kullandırdıklarını, toplamda 60 bin müşteriye konut kredisi kullandırdıklarını ifade etti.
Üç dakikada kredi
Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil ise, altı ay önce uygulamaya giren 'cep kredi' ile 'artık 20 değil üç dakikada kredi verdiklerini söyledi. Büyük Kırmızı Ev çatısı altında konut kredisi konusunda her türlü bilginin verildiği web portalı, cep kredi, web kredi, faks kredi gibi çok hızlı kanallar bulunduğunu anlatan Binbaşgil, ayrıca 'kendini ödeyen konut kredisi' ürünü ile kredi kullanan ve Akbank'ta en az bin YTL vadesiz hesabı olanlara vadeli mevduat faizi ödeneceğini ve bunun taksit tutarından düşüleceğini açıkladı.
Hakan Binbaşgil, gelecek ay İstanbul Levent'te sadece konut kredisi verecek şube açacaklarını kaydetti. Akbank yetkilileri, konut faizindeki yükselişin ardından son bir haftada faiz yükselecek korkusuyla başvurlarda artış olduğunu da ifade etti.