'Kur politikası kalıcı': Ahsen hanım Çin'i sordu

Maliye Bakanı Unakıtan, "Cari açığa karşı kuru yükseltip yan gelip yatalım, olmaz öyle şey" dedi. Bakan, eşinin, "Çin ile nasıl rekabet ederiz" sorusuna, "Önce söyleseydin de hazırlansaydım" yanıtını verdi.

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi Maliye Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Prof. Dr. Halil Nadaroğlu anısına düzenlediği '2005 Yılı Bütçe Gerçekleşmeleri, 2006 Yılı Hedefleri ve Beklentiler' konulu toplantıda konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a, eşi Ahsen Unakıtan soru sordu.
Toplantının soru-yanıt bölümünde elini kaldırıp soru sormak isteyen Ahsen hanıma eşi Kemal Unakıtan, "Ahsen hanımın bir sorusu var" diyerek söz verdi. Oldukça heyecanlı olduğu gözlenen Ahsen Unakıtan da, "Sayın Bakanım 2006 ve sonrasında Türkiye ekonomisi her gün artan gücüyle acaba gelişen dünya ekonomisine bir katkı yapacak mı? Siz hangi faktörlerin Türkiye için müessir olacağını düşünüyorsunuz? Çin ve Hindistan ile Türkiye nasıl bir rekabet içine girecek" sorusunu yöneltti. Eşinin sorusuna önce, "Bunu daha önce sorsaydın da hazırlansaydım olmaz mıydı" diye esprili yanıt veren ve salonda gülüşmelere neden olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, daha sonra 'çok güzel ve önemli bir soru' diyerek eşinin sorusuna şöyle yanıt verdi: "Türkiye, yüksek kaliteli ürünlerle dünya piyasalarına çıkmalı. Kalite ve markalaşma üzerinde durmalı. Bütün üretim süreçlerini yeniden değerlendirmeliyiz. Çin'in yükse gelir seviyesindeki yerleşim yerlerine Türk mağazaları açılmalı. Yoksa biz Çin'in aylık 40 dolar gibi işçi ücretlerini kimseye veremeyiz. Onlarla bu konuda rekabet edemeyiz."
El ele geldiler
Bakan Unakıtan ve eşi, toplantının yapıldığı Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet'teki rektörlük binasına el ele geldi. Konuşmasında işsizliğe de değinen Kemal Unakıtan, Türkiye'de her yıl 500 bin kişiye iş bulunması durumunda, işsizlik oranının ancak bugünü oranda kalacağını söyledi.
Tek kimlik numarası
Unakıtan, ekmek, un ve et gibi en düşük vergisi olan alanlarda kayıt dışının fazla olduğunu belirterek, "Herkesi takip edebilir hale geldik. Kimsenin parasını takip ettiğimiz yok. Ama incelemek istediğimizi de en ince teferruatına kadar çıkarma imkânımız var. Beni dinleyin, yamuk işler yapmayın. Artık devlet eskisinden daha güçlü hale geldi. Artık herkesin nüfus kâğıdı numarası aynı zamanda vergi numarası olacak. Bu uygulama mayısa kalmaz." Unakıtan ayrıca 2006'da maliye politikalarında bir değişiklik olmayacağını vurguladı.Cari açık kurla düzeltilmez
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ihracatta yapısal değişikliklere gitmek gerektiğini belirtti. Unakıtan, şunları söyledi: "Öyle değişiklikler yapmamız lazım ki o sektörümüzü artık hiçbir şekilde ufak tefek rüzgârların sıkıntıya sokmaması lazım. Bir yükselen, bir alçalan kur politikalarıyla bir yere varılmaz. Dış ticaret açığına, cari açığa, ödemeler dengesindeki açığa çare bulmamız şart. Dalgalı kur sisteminden katiyen vazgeçmeyeceğiz. Merkez Bankası'nın kur dalgalanmasına karşı önlemleri hariç kura müdahaleyi asla düşünmüyoruz. Merkez, kendi kararını verir."
Unakıtan, "Cari açığı önlemek için kurları yükseltelim, ihracat artsın, ondan sonra biz de yan gelip yatalım. Cari açığı böyle halledelim. Böyle kolaycılık olmaz. (Olur) diyenler de bir müddet sonra kafayı duvara toslar. Eğer biz kurlarla oynayarak işi halletseydik, şimdiye kadar çok yollar kat etmiştik" diye konuştu.
Merkez Bankası'nın bağımsız olmasının önemli olduğunu ve hükümet olarak bunu desteklediklerini ifade eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Siyasiler için bu zor bir şey. (Bas parayı, ver maaşı) kalktı. Şimdi Merkez Bankası'na yan bile bakamazsın" dedi. Unakıtan, Merkez Bankası'nın alımına karşın dövizde oynama olmadığının belirtilmesi üzerine de, "Dolar, avro değişiyor.
YTL taş gibi, hiç değiştiği yok. Merkez Bankası kura müdahale değil, dalgalanmaya karşı bunu yapıyor. YTL'ye olan güven, Türk ekonomisine olan güveni gösteriyor" diye konuştu.


Pastörize yumurta sorularını yanıtlamadı
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan toplantıda oğlu Abdullah Unakıtan'ın da üreticileri arasında bulunduğu pastörize likit yumurtada KDV oranının 2005 başında yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi konusunda sorularla karşılaştı. Toplantıyı yöneten Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel'in "Konu dışı" diyerek izin vermediği sorular önce yanıtsız kaldı.
'Gerçekleri anlatın'
Ancak Unakıtan eşi Ahsen hanım ile toplantıdan ayrılırken, bir gazeteci ordusuyla karşılaştı. Aynı soruya bu kez yanıt vermek zorunda kalan Unakıtan, gergin ses tonu ve yüz ifadesiyle şunları söyledi:
"Biz gıda ve diğer maddelerde zaman zaman indirim yapıyoruz. Bu işlemi yapan Gelir İdaresi Başkanlığımız, bu hususta size daha açıklayıcı ve doyurucu bir açıklama yapar. O açıklama yapılsın, bir dinleyin, ondan sonra gerçekleri öğrenin ki halka da gerçekleri anlatın. Yoksa birisi kalkıyor kafasından bir iddiada bulunuyor. Herkes de 'Acaba bu doğru mu?' diye soruyor. Bununla ilgili olarak yetkili organımız olan Gelir İdaresi Başkanlığımız gerekli açıklamayı yapar. Gerçekler, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yapacağı açıklamadır."
Dün Hürriyet gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğlunun da üreticileri arasında bulunduğu pastörize ve likit yumurtanın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e indirildiği belirtilmişti.


Maliye: Tüm yumurtaların KDV oranlarını eşitledik
Maliye Bakanlığı, likit ve pastörize yumurta için özel amaçlı bir KDV indirimi yapılmadığını, 2004'te yapılan düzenleme ile bu ürünlerin KDV'sinin tabii yumurtaya eşitlendiğini belirtti. Basında yumurtada KDV düzenlemesiyle ilgili yer alan haberler üzerine Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 29 Aralık 2004'te Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, birçok gıda maddesinin yanında likit yumurtanın KDV'sinin de indirildiği hatırlatıldı.
Eğitim, sağlık hizmetleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine uygulanan KDV oranının indirildiği kararnamenin, dar ve orta gelirli vatandaşları koruyan sosyal amaçlı, geniş kapsamlı düzenleme olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
"Tek amaç için kararname çıkarılmamıştır. Düzenlemeyle yüzlerce mal ve hizmette KDV oranı indirilmiş, indirimin uygulanacağı mallar belirlenirken daha önce indirimli orana tabi mallarla benzer işleve sahip, bu malların konserve, salamura veya kurutulmuş mamulleri de indirimli oran kapsamına alınmıştır. Bu çerçevede, likit ve pastörize yumurtanın da KDV oranı, tabii haldeki yumurtanın vergi oranı eşitlenmiştir."
KDV indirimi TBMM'de
Bu arada, pastörize yumurtada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi Meclis'te de gündeme geldi. CHP'li Mehmet Sevigen, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu önergede şu sorulara yer verdi: "Kararnamelerde önceden belirlenen değerlerin yanına, pastörize yumurta örneğinde olduğu gibi sonradan parantez açılıp 'bu ürün de dahil' denilerek, bu üründe KDV'nin düşürülmesi, ürünün üreticisine sağlanmış özel avantaj değil midir?
  • Kefen bezinde, huzurevlerinde, okul çantasında yüzde 18 KDV uygulanırken, pastörize yumurtada KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi 'Kemal abi' kıyağı değilse, nedir?
  • Pırlanta ve elmasa sıfır KDV nedeniyle ekonominin uğradığı zarar hesaplanmış mıdır? Zarara uğratanlar hakkında işlem yaptırmayı düşünüyor musunuz?"