Kur zıplayınca, ihracat rekor kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, haziran ayı ihracatının, tüm zamanların rekorunu kırarak 7 milyar 685 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

ANKARA - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, haziran ayı ihracatının, tüm zamanların rekorunu kırarak 7 milyar 685 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Yılın ilk altı ayında yapılan ihracat da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.99'luk artışla 39 milyar 904 milyon dolar olarak gerçekleşti.
TİM Başkanı Satıcı, ilk altı ayın ihracat sonuçlarını açıkladı. Buna göre, haziran ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.42 arttı. Satıcı, haziran ve ilk altı aylık dönemdeki ihracat artışı için, "Özellikle kurlardaki dalgalanmanın ve yeniden kurulan dengenin ardından ivmenin arttığı açıkça görülmekte" değerlendirmesi yaptı.
İhracattaki artış ile ithalat ve dış ticaret açığındaki artış rakamlarının yan yana konarak ciddi şekilde incelenmesi gerektiğini kaydeden Satıcı, "Kurlarda biraz sert de olsa yaşanan düzeltme hareketinin ihracata ve üretime getirdiği canlılık görülmeye değerdir. Bu tablonun ülkenin dış ticaret dengesi ve cari dengesine yapacağı olumlu katkıların görülmesi gerekmektedir" dedi.
'2006 yılı hedefi aşılır'
12 aylık ihracatın yüzde 11.56'lık artışla 78 milyar dolar sınırını geçtiğini kaydeden Satıcı, bu rakamın, 80 milyar dolar olan 2006 yılı ihracat hedefinin aşılacağına dair güçlü sinyaller olarak anlaşılabileceğini belirtti. Toplam ihracatı yüzde 22.63 artan tarım sektörü içerisinde en fazla ihracat tütün ve yaş sebze-meyvede gerçekleşti.
Sanayi sektöründe aylık ihracat yüzde 28.5 artışla 6 milyar 668 milyon dolar olarak gerçekleşirken altı aylık ihracat 30 milyar doları, 12 aylık ihracat ise 66 milyar doları geride bıraktı. Sanayide en büyük ihracat artışı yüzde 55.64 ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe görülürken; bu sektörü sırasıyla, yüzde 49.66 ile demir dışı metaller, yüzde 47.14 ile taşıt araçları ve yan sanayi ile yüzde 24.64 ile makine ve aksamları sektörleri izledi.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatı aylık olarak yüzde 11.61 oranında artarak 1 milyar 268 milyon dolara yükseldi. Deri sektörü ihracatı yüzde 18.37 oranında, halı sektörü ise yüzde 19.77 oranında ihracat artışı sağladı. Tekstil ve hammaddeleri sektörü ise ihracatını yüzde 24.67 artırarak 499 milyon dolara çıkardı. Madencilik sektörü ihracatı, aylık bazda yüzde 53.26, altı aylık 28.47 ve 12 aylık bazda ise yüzde 24.26 arttı.
Yarısı İstanbul kaynaklı
Türkiye'nin 2006 yılı altı aylık ihracatının 89.6'sına denk gelen 35 milyar 307 milyon dolarlık kısmını 10 il gerçekleştirdi. Türkiye ihracatının yüzde 51.2'sini tek başına İstanbul karşılarken, Bursa'nın payı yüzde 9.3, İzmir'in payı ise yüzde 7.3 olarak gerçekleşti. Bu üç il dışında; Tüpraş'ın merkezi Kocaeli, ayrıca Sakarya, Ankara ve Manisa, 1 milyar dolar sınırını aştı.
Geçen yıla oranla ihracatını en fazla artıran il yüzde 360 ile Kastamonu olurken; onu yüzde 175 ile Kilis, yüzde 168 ile Bayburt, yüzde 159 ile Kırşehir, yüzde 112 ile Kırklareli, yüzde 106 ile Karabük izledi.
'Merkez Bankası geç kaldı'


Büyütmek için tıklayınız
Ekonomideki dalgalanmayı değerlendiren Başkan Satıcı, TİM'in yaptığı uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle Türkiye ekonomisinin sıkıntılı bir dönemece girdiğini belirtti. Satıcı, "Eğer döviz kurları bu kadar baskı altında tutulmasaydı, faiz indirimlerinde geç kalınmasaydı kurlardaki düzeltme hareketi zamana yayılacak, böylece dövize olan talebin birden patlamasının önüne geçilebilecekti" dedi. Risk yönetiminin önemine değinen TİM Başkanı Oğuz Satıcı, "İhracatta uzun süreden beri bu ay yaşanan rekor artış bunu ifade etmektedir" değerlendirmesini yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) Genel Müdürü Ali Boğa, döviz kurlarının olumlu sonuçlarının henüz verilere tam olarak yansımadığını belirterek, "Önümüzdeki aylarda kurların ithalatı azaltıcı, ihracatı artırıcı etkisi daha net görülecektir" dedi.