'Kura müdahale edilmesin'

Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, enflasyon hedeflemesi yapılan bir ülkede döviz kuruna müdahalenin, bu hedefle çelişeceğini kaydetti.

İSTANBUL - Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, enflasyon hedeflemesi yapılan bir ülkede döviz kuruna müdahalenin, bu hedefle çelişeceğini kaydetti. Büyükdeniz, Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Kurul Toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Adnan Büyükdeniz, piyasalardaki dalgalanmalara ilişkin olarak kura müdahale yerine başka tedbirler alınarak piyasaların dalgalanmasının azaltılabileceğini ifade etti. Enflasyon hedeflemesi yapılan bir ülkede, kura müdahalede bulunulmasının bu hedefle çelişeceğinin altını çizen Büyükdeniz, "Kârların faaliyetlerle elde edilmesi gerekir, piyasa riskleriyle değil" dedi.
Yabancıdan korkmayın
Büyükdeniz, yabancıların Türk bankacılık sistemine olan ilgisine ilişkin soru üzerine, bunu olumlu olarak değerlendirmek gerektiğini, bu durumun sürpriz olmadığını söyledi. Türkiye'de özellikle genç nüfus nedeniyle bireysel bankacılık talebinin yüksek olacağını dile getiren Büyükdeniz, yabancı ortaklıkların Türk bankacılığının uluslararası alanlarda rekabet şansını artıracağını anlattı.
Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan da, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması üzerine, bütün dünya borsalarının bundan etkilendiğini söyledi.