Kuran kursu yaptırana vergi indirimi

Kuran kursu yaptırana vergi indirimi
Kuran kursu yaptırana vergi indirimi
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA - Cami, sinagog, kilise yaptıran, yardım eden hem gelir hem de kurumlar vergisinden yaptığı bu hayırı düşebilecek. Ayrıca Kuran kursu yaptıran da aynı vergi istisnasından yararlanabilecek. Amme alacaklarına ilişkin yasa tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün görüşüldü. Yapılan değişikliklerle din eğitimi verilen tesisler de kapsama dahil edildi. Buna göre bir caminin tamamını yaptıran ya da caminin sadece minaresini yaptıran hem gelir hem kurumlar vergisi istisnasından yararlanabilecek.
Maddede yapılan değişiklikle, “mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi veren tesislerin” ifadesi eklendi. İbadethane kapsamında sinagog ve kiliseler yer alıyor. Sinagog ya da kiliseyi tamir ettirenler de yaptıkları yardımları vergiden düşebilecek. Maddeye eklenen ‘yaygın din eğitimi verilen tesislerin’ ifadesiyle Kuran kurslarının yapımı da vergi istisnası kapsamına girdi. Ayrıca cami hocasının cemaatle sohbet için bir araya geldiği yerlerin de istisna kapsamı içine gireceği ifade edildi. Vergi istisnasının kapsamını Maliye Bakanlığı yasa çıktıktan sonra tebliğle belirleyecek. Bu tebliğle camiye yardımda herhangi bir alt sınır olup olmayacağı netlik kazanacak. 100 lira yardım yapanın da 10 bin lira yardım yardım yapanın da vergi istisnasından yararlanıp yararlanmayacağı tebliğle belirlenecek.

Vergi affına ‘af’
Amme alacakları tasarısında ayrıca geçen yıl getirilen vergi ve SSK primleri affına ‘yeni af’ geldi. Vergi affı kapsamında taksitlendirmede iki kere taksitini aksatan aftan yararlanamıyordu. Şimdi taksitlerini aksatanlara yeni imkân geliyor. Yasa çıktıktan sonra 4 ay içinde taksitini ödeyenler yeniden kapsama girecek.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108893110889319

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim gidecek bu kadar kursa - geceu25 uğur

  bu ülkede millet dinden mi çıkıyor, anlamadım ki kim dinini bilmiyor da ona öğreteceksiniz. Allah aşkına biri RTE ye Müslüman olduğumuzu söylesin. hem RTE kurtulsun hem biz kurtulalım.

  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu... - Burak1978

  İslam da israf,şatafatlı yaşamak günah değil mi? Nedir şimdi bu vergiden muaf etmeler cep telefonuna bile kaç lira vergi ödeyen halkız biz eşitsizlik olmuyor mu? Başı bağlı kızların ucuza,sendikadan yararlanmadan çalışmaları sosyalliklerinin olmamaları sizi ilgilendirmiyor mu?

  Ayetler bile bunları anlatmış.. - papirus0606

  Ey insanlar, Allah’ın va’di haktır, doğrudur. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Hilekâr insanlar ve şeytan da, Allah’ı öne sürerek, Allah adına sizi kandırmasın....(Fatır / 5) Allah adını kullanarak kandıranlardan sen koru bizi allahım

  Sorular.. - Sinan Devrim

  Kutsal'a sözüm yok ama onca sosyal güvencesiz,merdiven altlarında üç kuruşa çalıştırılan emekçi ve sadece derslik ihtiyacı 13.000 adet iken erenlerin vergi kaybına bu kadar bonkör davranması maliyenin kasasının silme dolu olduğunu gösterir.Eee öyle ise neden 13.5 milyon insanımız sendikasız ve 8 milyona yakın insanımız sosyal güvencesiz.Ve niye memura 3,5 zam diye sorarlar Sultan'a.Gazeteci uyuma.Sor.Her şeyi biz mi yapacağız.

  başka işleri yok - habara007

  evlerinizi işyerlerinizi kamu kurumlarınızı hepsini ibadethaneye dönüştürmediniz mi? ama yetmiyor size ... islamda camide ibadet zorunlu mu? bu kadar parayı bu işlere vermek israftır. daha bu ülkede karnını doyuramayan, okuma yazma bilmeyen insanlar var iktidar

  Hedef - karacadaglı

  Bu ülkede siyaset kutsallar üzerinde yapılırken inanç dokunulmazlığı düşünülerek siyaset yapılır.Bu bir hilekarlıktır her hangi bir yorum hemen dinsizlikle suçlanır.Fakat bu böyledir din sömürülmektyedir..Hedef daha çok iktidarda kalmak olunca vergide alınmaz din her zaman ön plana çıkarılır.

  NEDEN OLMASIN Kİ - pispor

  Geçmiş dönemlerde yatırım yapan fabrika açan iş adamlarına vergi indirimi yapılıyordu.iş istihdamı yaratttı diye.Kuran kursları şimdi iş imkanı sağlayacaksa kuran kursu açanlarada vergi indirimi yapmak normaldir.halen okul yapanlara vergi indirimi var.bunda şaşılacak yada haber yapılacak bir önemli nokta göremiyorum.sayın Radikal ne oluyor.