Kurbanlığın yerlisi satıldıi, ithaline bakıldı

Kurbanlığın yerlisi satıldıi, ithaline bakıldı
Kurbanlığın yerlisi satıldıi, ithaline bakıldı
İthal kurbanlıklar satıcıların elinde kaldı

Yabancı koçlara bakmakla yetinen alıcılar, yerlileri satın almayı tercih etti

BİNLERCE kilometre uzaktan kente getirilen ithal kurbanlık hayvanlar, satıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Bayramın son iki gününde yerli kurbanlıkların tamamına yakını satılırken, ithaller fiyatların düşürülmesine rağmen satıcıların elinde kaldı.

PAHALI OLSUN YERLİ OLSUN
Kurban pazarlarına gelen alıcılar, ithal kurbanlıklara sadece bakmakla yetindi, daha pahalı olmasına rağmen yerlileri satın almayı tercih etti. Avusturya ’dan 400 adet merinos cinsi küçükbaş kurbanlık alan ve Kasımpaşa’daki kurban pazarına getiren Mehmet Keskin, satışlardan memnun olmadığını ifade etti. Hüsrana uğradıklarını anlatan Keskin, “Yarısından fazlası elimizde kaldı. Maliyetine satıyoruz yine alan yok” dedi. Yerli koyun satıcısı Mehmet Tavırdemir de Karadeniz’den karayaka cinsi 200 tane kurbanlık getirdiğini, elinde sadece 20 tane kaldığını belirtti. Vatandaşların ithal yerine yerli ırkı tercih ettiğini söyleyen Tavırdemir, satışlardan memnun olduğunu söyledi. Kurbanlık almaya gelen Ferhan Şenyaylar ise bütün pazarı gezdiğini, ancak ithal koyunları hiç beğenmediğini söyledi. İthal kurbanlıkların kıllarının kötü göründüğünü ve göze hoş gelmediğini ifade eden Şenyaylar, “Bu koyunlar bizim yerli ırkımıza benzemiyor. Hiç beğenmedik. Fiyatı ne kadar düşerse düşsün ithal koyun almayacağız” dedi.

İTHAL KÜÇÜKBAŞLARI BEĞENMEDİLER
Angus cinsi büyükbaş hayvanlar hırçınlıkları nedeniyle satıcılara ve alıcılara büyük sıkıntı yaşatırken, ithal küçükbaşlar da beklenen ilgiyi görmedi. Çoğu satıcıların elinde kaldı.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Avusturya