Kurdaki artış fiyata yansıdı

Döviz kurunun yükselmesi yüzünden bankalar otomobil kredilerine 0.05 puan faiz artışı yaptı. Otomobil fiyatları ilk aşamada yüzde 3 arttı. Haziranda da zam var. Otomobil firmaları karamsar.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi
NEVİN DONAT / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Ekonomide esen iyimser rüzgârların tersine dönmesi faizlerin ve otomobil satışlarının seyrini değiştirdi. Döviz kurunun yükselmesinin ardından otomobil fiyatlarına zam yapan otomobil firmaları satış hedeflerini de yeniden planlıyor. Döviz kurlarının artmasının ardından, bankalar otomobil kredilerini yükseltti. En düşük otomobil kredisini veren Yapı Kredi ve Koçbank kredi oranını 1.15'ten 1.20'ye çıkardı. Tüm bankalar kredi oranlarını 0.05 puan artırdı. Buna göre; Yapı Kredi'den 10 bin YTL için 18 ay vadeli bir araç kredisi almış olan tüketici, faiz oranlarının artırılmasından önce aylık 632 YTL taksit öderken, artırım sonrasında aylık 635 YTL taksit ödemesi gerekiyor. Otomobil kredisi kullananlar daha çok 24-36 ay vade tercih ederken, çekilen kredi tutarı ise ortalama 20 bin TL oluyor. Müşteri segmenti olarak bakıldığında ağırlıklı olarak orta ve üst gelir grubu müşteriler kredi talebinde bulunuyor.
Bayilerde hareketlilik
Kurların yükselmesi fiyatları şöyle etkiledi: B segmentinde yüzde 3'lük artış yaklaşık 20 bin TL'lik bir aracın fiyatını 600 TL yükseltti. Opel, Kia, Toyota ve Citroen fiyat artırırken, Tofaş, Ford, Volkswagen 1 Haziran'da liste fiyatını değiştirecek.
Zam öncesi otomobil bayilerinde hareketlilik gözlendi. Daha önce zam yapan firmalar da haziranda fiyatlarını yeniden gözden geçirecek. Zam genellikle kampanyalı fiyatlarına yansıdı. Listelerini değiştirmeyenler kampanyadaki indirim oranlarını azaltınca fiyatlar yükseldi. Listenin tamamını değiştirenler de oldu.
Honda Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaaslan, enflasyonist etkinin fiyatlara yansıyacağını belirterek "Otomobil firmaları yüzde 3-5 oranında fiyat artışına gitti. Bu oran yüzde 10'lara çıkabilir. Ancak söz konusu orana ilişkin artış uzun döneme yayılabilir. Otomobil fiyatlarının geçtiğimiz aylarda düşük seyretmesinin bir nedeni yüksek stoklardı. Şimdi tüm firmalar satış hedeflerini revize ediyor. Piyasa da daralma bekliyoruz. Honda Civic'i 32 bin 500 TL'den piyasaya çıkaracağımızı duyurmuştuk. Maalesef bu fiyatla çıkamayacağız" dedi.
Maliyet artacak
Ford Otosan Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de geçmişte sektörün benzer tecrübeler yaşadığını belirterek, "Kurlardaki artış maliyetleri yukarı çıkaracağından belirli bir zaman içinde fiyatlarda yukarı hareket olacaktır. Bu süre sektördeki araç bulunurluğu, firmaların stok mevcudiyeti gibi durumlara bağlı olarak farklılık gösterecektir" diye konuştu. Özüner, şunları söyledi: "Herhangi bir fiyat artışı yapmadık. Kurların oturacağı yeni seviye netleştikten sonra maliyetlere paralel olarak fiyat artışları olasıdır."
'Niyetiniz varsa şimdi alın'
Peugeot Türkiye Genel Müdürü Yann Carnoy, piyasalarda yaşanan dalgalanmaların şirketin hedeflerinde bir revizyona neden olup olmayacağı sorusu üzerine, şu anda YTL'nin aradaki farkı kapatmaya çalıştığını ve bunun normal bir dalgalanma olduğunu ifade ederek, "Bir kriz var, ama bu kriz Türkiye'ye ait değil. Dışarıdan gelen bir kriz. Bu, Türk ekonomisinden kaynaklanan kriz olmadığı için endişe duymuyoruz" diye konuştu.
Avrodaki artışın fiyatlara nasıl yansıyacağı sorusuna da Peugeot
Genel Müdürü Carnoy, "Şu an fiyatlarda bir artış söz konusu değil. Önümüzdeki dönemde ne olacağını bilemeyiz. Size tavsiyem, eğer araç alacaksanız şimdi almanız" yanıtını verdi.
Yann Carnoy, şirkete özel olarak "Fransa-Türkiye arasındaki gerginliğin satışları etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin ise şöyle konuştu: "Bu konuda olumsuz bir etkilenme beklemiyoruz. Sakin olmak lazım. Ayrıca şunu da unutmamak lazım ki, siyaset ve ekonomi dünyası aynı şekilde hareket etmiyor."