'Kurdaki hareket yurtdışı kaynaklı'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, döviz kurlarındaki hareketin yabancı ağırlıklı bir hareket olduğunu savunarak, "Gelişmekte olan diğer ülkelerde de bu böyle.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, döviz kurlarındaki hareketin yabancı ağırlıklı bir hareket olduğunu savunarak, "Gelişmekte olan diğer ülkelerde de bu böyle. Makroekonomik temellerde bir bozulma yok. Program öngörülerinde ve hedeflerde değişiklik söz konusu değil" dedi. Yılmaz'ın Türkiye Bankalar Birliği'nde (TBB) yaptığı sunum Merkez Bankası'nın internet sitesinde açıklandı. Yılmaz, Türkiye'de düşen bir enflasyon süreci yaşandığını vurgularken, "Bu ortam devam ettirilmeli, kararlılığı şüpheye düşürecek, beklentileri bozabilecek her türlü girişim ve söylemden kaçınılmalı" ifadesini kullandı.
Başkan Yılmaz, mayıs ayı enflasyonunda dışsal unsurların olumsuz etkileri görülebileceğini ancak, yine de yıl sonunda yüzde 5 hedefinin bir miktar üzerinde gerçekleşeceğini duyurdu.
Faiz etkisi gecikmeli
Yılmaz, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarıyla ilgili kararlarının etkisinin gecikmeli olduğunu hatırlatarak, alınan kararların; ekonomik aktivite üzerindeki etkisinin üç-dokuz ay arası, enflasyon üzerindeki etkisinin ise dokuz-18 ay arası dönemde ortaya çıkacağını vurguladı. Yılmaz, "Bugünkü bilgiler ışığında kısa vadede politika faizlerinin aşağı inme olasılığı azalmıştır" dedi.
Yılmaz, döviz kurundaki bu tür hareketlerin belirsizlik unsuru değil, risk unsuru olduğunun unutulmaması gerektiğini aktardı. Mart sonu itibarıyla son bir yılda Türkiye'ye 17.2 milyar dolarlık net sıcak para girişi yaşandığını belirten Yılmaz, IMF kredileri hariç toplam net sermaye girişinin 2006 Mart ayı itibarıyla yıllık 50.4 milyar dolar olduğunu açıkladı. Son dönemdeki dalgalanmalarla bir miktar sıcak para çıkışı yaşandığını ifade eden Yılmaz, mevcut program kararlı şekilde sürdürüldüğü sürece cari açığın risk olma potansiyelinin azaldığını savundu.