Kürdistan petrolü için üçlü yapı

Kürdistan petrolü için  üçlü yapı
Kürdistan petrolü için  üçlü yapı

Enerji Bakanı Taner Yıldız Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile de bir araya geldi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Bağdat ve Erbil ziyaretleri sonrasında petrol anlaşmaları, üçlü bir yapının kurulması, hesap sisteminin oluşturulması ve paranın paylaşımına kaldı.

Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IBKY) arasında Kuzey Irak’taki petrol-doğalgaz sahalarında aramanın yanı sıra boru hatlarının yapımını da kapsayan sözleşmelerde tam mutabakat sağlandı. Yeni hedef Bağdat, Erbil ve Ankara ’nın içinde yer alacağı üçlü bir yapının kurulması. Sözleşmeler kapsamında Turkish Energy Company (TEC) Kuzey Irak’ta 6 sahada petrol ve gaz aramaları yapacak; 6 sahayla ilgili olarak da Exxon Mobil ile ortaklık yapılacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız önceki gün gittiği Bağdat’ta Irak’ın enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin el Şehristani ile bir araya gelerek son gelişmeleri ele aldı.
Görüşmenin ardından iki ülke enerji bakanlıklarının yayımladığı ortak deklarasyonda “IBKY’den Türkiye’ye petrolün ticari ihracatı için Irak merkezi hükümetinin de rızasını almayı ve bütün tarafların yararına olacak üçlü bir işbirliği planı başlatmayı arzuluyoruz” denildi. Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil’e giden ve 3. Kürdistan-Irak Petrol ve Gaz Konferansı’na katılan Yıldız, Kuzey Irak ile Türkiye’nin enerji konusunda yaptığı çalışmalarda bir mutabakat sağlandığını söyledi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de aynı konferansta, Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki enerji anlaşmasının nihai detayları üzerinde uzlaşıldığını teyit etti. 

Hava sahası problemi 

Son dönemde karşılıklı ziyaretlerle yumuşayan Ankara-Bağdat ilişkileri ise Kuzey Irak ile enerji alanında mutabakat sağlanmasıyla yeniden gerildi. Neçirvan Barzani’nin geçen haftaki ziyaretinde sözleşmelerin imzalanmasının ardından Bağdat bu konuda duyduğu hoşnutsuzluğu ortaya koymuştu. Bağdat, kendi onayı olmadan Ankara ile Erbil’in petrol ihracatı dahil enerji alanında işbirliği yapılmasına itiraz ediyor. Bu konuda net tavır takınan Irak cumartesi günü Bakan Yıldız’ın Erbil ziyaretini engellemek amacıyla Türk özel uçaklarına Irak hava sahasını kapatmıştı. Ancak daha sonra Yıldız’ın önce Bağdat ardından Erbil’e uçmasının önündeki engel kaldırılmıştı. Erbil’de açıklama yapan Yıldız, “Dün Şehristani ile Bağdat’ta bu ilişkileri geliştirmek için üçlü bir mekanizma geliştirme konusunu görüştük... Merkezi Irak hükümetinin de bu konuda rızasının alınması gereğine inanıyoruz” dedi.


Petrol bedeli Halkbank’a yatabilir

Anayasa göre, Irak’ın bütününden ihraç edilen petrolden elde edilen gelirin yüzde 83’ünün Bağdat’a yüzde 17’sinin Erbil’e gitmesi gerekiyor. Türkiye ile Kuzey Irak, Kürt Bölgesi’nden ihraç edilecek petrolün parasının Türkiye’de bir kamu bankasında açılacak hesapta tutulması ve ardından harcamaların düşülmesinin ardından kalan tutarın, payların bölüşümü konusunda Bağdat ve Erbil arasında mutabakat sağlanana kadar bloke edilmesini öneriyor. Ancak bugüne kadar Bağdat bu konuda olumlu bir cevap vermedi. IBKY Enerji Bakanı Aşti Hawrami de dün yapılan konferansta şu anda Kürdistan’daki en önemli konunun petrolün paylaşılması olduğunu belirterek, petrolün sevkıyatın konusunda bazı sorunların kaldığını, bunları aşmak için de uğraştıklarını kaydetti ve “Ödeme şekli tamamen IKBY’ye bağlı olacaktır. Bu, bizim için yeni bir durum değil. Çünkü yıllardır İran’a aynı şekilde satış yapmaktayız” diye konuştu. Petrolün bedeli büyük ihtimalle Halkbank’a yatacak. Dekontlar da her gün Bağdat ve Erbil’e gönderilecek. Anayasa’ya göre Irak’ın petrol gelirlerinin yüzde 83’ü Bağdat, yüzde 17’sini Kuzey Irak yönetimine aktarılıyor. Ancak Türkiye’deki hesabın tek hesap mı olacağı yoksa oranlara göre farklı hesaba mı yatırılacağı da tartışılacak konular arasında yeralacak. NEŞE KARANFİL / ANKAR

bigPara.com