Küresel dalga vurdu, Merkez Bankası iki yıl sonra ilk kez döviz sattı

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomilerde enflasyon kaygılarına bağlı faiz artışlarının süreceğine ilişkin sinyallerin artması dünya borsalarında deprem yarattı.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Başta ABD olmak üzere gelişmiş ekonomilerde enflasyon kaygılarına bağlı faiz artışlarının süreceğine ilişkin sinyallerin artması dünya borsalarında deprem yarattı. Yüksek faiz beklentisi, gelişen piyasalardan fon çıkışını hızlandırırken faiz artışlarının tehdit ettiği hisse senedi piyasalarında da sert düşüşler yaşandı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda kayıp yüzde 5.67'yi buldu.
Müdahale de yetmedi
Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesi üzerine Merkez Bankası, 'kurdaki aşırı oynaklığı engellemek' için iki yıl aradan sonra ilk kez dolar satarak piyasalara müdahale etti. 1.6200 YTL'den satışa başlayan ve kademeli olarak 1.5900 YTL'ye kadar süren Merkez Bankası'nın satış müdahalesi, akşama kadar sürdü. Müdahaleye rağmen dolar, serbest piyasada 5.4 YKr artışla 1.6060 YTL'den, avro 6.2 YKr artışla 2.0150 YTL'den kapandı.
ABD'nin faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygılar tüm dünya gibi Türk mali piyasalarını da vuruyor. Ay sonunda toplanacak ABD Merkez Bankası'nın (FED), kısa vadeli faizlere yönelik kararına gösterge olabilecek her ekonomik veri ya da açıklama, tansiyonu artırdı. Hafta başında ABD Merkez Bankası FED yetkililerinden birinin, enflasyon riskine yönelik yaptığı açıklama, global piyasalarda domino etkisi yaptı.
Faiz artışlarına yönelik kaygıların ilk etkisini, önceki gün Avrupa Birliği'yle Türkiye arasında yumuşayan havanın katkısıyla görece sınırlı hisseden İMKB dün, global piyasalardaki bozulmanın artmasıyla bin 945 puan değer kaybetti. Acar Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı'ya göre gün içinde en düşük 31 bin 557'yi gören endeksin orta dönem için bundan sonraki destekleri 30 bin 500-30 bin seviyeleri.
Geçen hafta faizini artıran Avrupa Merkez Bankası'nın kararından sonra tepki gösteren dünya borsalarında, 'yüksek faiz' tehdidi bitmeden durulma olasılığı bulunmuyor.
150 milyon dolar sattı
ABD'de kısa vadeli faizlerin artışına yönelik beklentilerin kuvvetlenmesiyle uluslararası piyasalarda belli başlı para birimleri karşısında değer kazanan dolar, dün Türk Lirası karşısında 1.6200 YTL'ye kadar yükseldi. Londra kaynaklı alımlarla doların hızla tırmandığını, ancak hacmin çok düşük kaldığını söyleyen bankacılara göre Merkez Bankası, piyasaya 100-150 milyon dolar satış yaptı.
Hazine'nin faizi 2.9 puan arttı
Gün içinde yüzde 19.07'ye yükselen 9 Nisan 2007 vadeli bononun faizi, kapanışta yüzde 18.82 oldu. Faiz, valörlü işlemlerde yüzde 19.50'yle bir buçuk yılın zirvesini gördü. Dünkü ihalede gösterge tahvili yeniden ihraç eden ve yüzde 18.97'den 695.4 milyon YTL borçlanan Hazine'nin faiz maliyeti 2.93 puan arttı. Bu arada Hazine, beş yıl vadeli dolara endeksli tahvillerin bugünkü itfasında kullanılacak dolar kurunu 1.5546 YTL olarak açıkladı.