Küresel gıda fiyatları 2014 yılında yüzde 3.7 düştü

Küresel gıda fiyatları 2014 yılında yüzde 3.7 düştü
Küresel gıda fiyatları 2014 yılında yüzde 3.7 düştü
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün verilerine göre, ortalama gıda fiyatları 2014 yılında yüzde 3.7 geriledi.

İSTANBUL Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi verilerine göre, tahıllar ve süt ürünlerindeki keskin düşüşlere karşılık, etteki yükselişin etkisiyle, ortalama gıda fiyatları 2014 yılında yüzde 3.7 geriledi.

FAO'dan yapılan açıklamada, "Rekor düzeyde büyük stokların yanı sıra dolardaki artış ve petrol fiyatlarındaki düşüşe" dikkat çekildi.

Özellikle tahıllarda art arda yaşanan rekolte artışlarına bağlı rekor stok artışlarının etkisiyle fiyatların yüzde 12.5 gibi yüksek oranda düştüğüne dikkat çekilen açıklamada, et fiyatlarında ise yüzde 8.1 ile tarihin en yüksek yıllık artış yaşandığı vurgulandı.

FAO Gıda Fiyatları Endeksi'nin, uluslararası emtia borsalarında işlem gören beş önemli gıda ürününün işlem ağırlıklı fiyatlarından derlendiğine işaret edilen açıklamada, bu ürünlerin tahıllar, et, süt ürünleri, bitkisel yağ ve şeker olduğu anımsatıldı.

Açıklamada, 2014 yılında et dışındaki dört üründe de son beş yılın en düşük düzeylerine gelindiğine dikkat çekildi.

FAO'nun açıkladığı Gıda Fiyatları Endeksi verileri, dünyada gıda fiyatlarının, Ekim ve Kasım'daki duraksamanın ardından, Aralık ayında yeniden inişe geçtiğini gösterdi.

FAO Gıda Fiyatları Endeksi Aralık ayında, yüzde 1.7'ye karşılık gelen 3.2 puan düşüşle 188.6 puana geriledi. FAO Gıda Fiyatları Endeksi, geçen yıl Mart ve Eylül ayları arası kesintisiz düştükten sonra Ekim ve Kasım aylarında yatay seyir izlemişti.

En yüksek yıllık fiyat düşüşü yüzde 12.5 ile tahıllarda gerçekleşirken, süt ürünlerindeki düşüş yüzde 7.7, bitkisel yağlarda yüzde 6.2 ve şekerde yüzde 3.8 olurken et fiyatları yüzde 8.1 arttı.

(DHA)

bigPara.com