Küresel gıda fiyatlarında düşüş Haziran'da da sürdü

Küresel gıda fiyatlarında düşüş Haziran'da da sürdü
Küresel gıda fiyatlarında düşüş Haziran'da da sürdü
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Gıda Fiyatları Endeksi'nin, Mayıs ayına göre yüzde 0.9 düşüşle 165.1 puan düzeyine indiğini, bu verinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.0 daha düşük olduğu vurgulandı.

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) küresel gıda fiyatlarının düşmeye devam ederek, son altı yılın en düşük düzeyindeki seyrini Haziran ayında da sürdürdüğünü açıkladı. FAO'ya göre, tahıl fiyatlarındaki dönüş genel fiyatları da etkileyebilir.

FAO, buna karşılık, mısır üretiminde Sahara altı Afrika ülkeleri ve dünyanın diğer önemli üretim bölgelerinden gelen haberlerin hasat konusunda kaygılara neden olduğuna da dikkat çekerek, fiyatların yukarı dönebileceği sinyali verdi.

Örgütten yapılan açıklamada, FAO Gıda Fiyatları Endeksi'nin, Mayıs ayına göre yüzde 0.9 düşüşle 165.1 puan düzeyine indiğini, bu verinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.0 daha düşük olduğu vurgulandı.

FAO raporuna göre, küresel gıda fiyatlarındaki genel düşüş, şeker fiyatlarının yüzde 6.6 ve süt ürünleri fiyatlarında yüzde 4.1 düzeyindeki yüksek oranlı düşüşlerden kaynaklandı.

Buna karşılık, bir ay önce yüzde 3.8 düşen tahıl fiyatları, rekolte düşüşü beklentileriyle Haziran'da aylık bazda 2.5 puan ya da yüzde 1.5 artışla geçen Aralık ayından bu yana ilk kez yükseldi. Böylece, tahıldaki yıllık düşüş oranı yüzde 17 düzeyine çekildi.

FAO'ya göre Haziran ayında bitkisel yağ fiyatları da 2.1 puan ya da yüzde 1.3 düzeyinde yükseldi ancak yine de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 düşük kaldı. FAO Küresel Gıda Fiyatları Endeksi'nin diğer bir bileşeni olan et fiyatlarında ise Haziran ayında bir değişim yaşanmadı.

(DHA)

 

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/139408813940881

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İKİNCİTURDA DA SONUÇ ÇIKMAZ - bizeke

  AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı değişik bir koalisyon modeline geçmektir. Önemli olan ve sorun yaratacak Adalet, İç işleri,Maliye ve Ekonomi bakanlığı ve bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa bu her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla,