Küresel ittifakta artık THY de var

Türk Hava Yolları (THY), dünyanın üç büyük havayolu ittifakından biri olan Star Alliance'a girme kararı aldı. THY'den yapılan açıklamada, yolcu sayısının son üç yılda iki katına çıkmasıyla...

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY), dünyanın üç büyük havayolu ittifakından biri olan Star Alliance'a girme kararı aldı. THY'den yapılan açıklamada, yolcu sayısının son üç yılda iki katına çıkmasıyla artan ihtiyaçlara çözüm amacıyla Star Alliance'la işbirliğine gidildiği belirtildi.
THY'nin son yıllarda 61 yeni uçak alımı ve 24 yeni dış uçuş noktasına sahip olmasıyla, dünya havacılık sektörünün dikkatini çektiğine işaret edildi. THY, imzalanacak ön anlaşmalar sonrasında 1-1.5 yılda Star Alliance'a katılacak. Kurum, bu sürenin sonunda dünyada 800 kente doğrudan hizmet verebilen bir ittifakın içine girmiş olacak. Müşteriler, üye diğer havayollarında mil kazanma ve harcama, Business Class'ta ek öncelikler, CIP Salonlarından yararlanma gibi imkanlar kazanacak.
Konuya ilişkin açıklamayı Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, ve genel Müdür Temel Kotil yaptı. Karlıtekin, "THY, global ittifaklarınihmal edemeyeceği noktaya geldi" dedi. Kotil ise "İttifak ciromuz açısından pozitif olacak" diye konuştu.
Lufthansa öncülük yapıyor
Dünyada üç büyük havayolu ittifakı var. 1997'de kurulan ve Avrupa'da Lufthansa'nın başını çektiği Star Alliance, 1998'de faaliyete geçen British Airways'in önderliğindeki Oneworld, 2000'den bu yana işbirliği yapan Air France öncülüğündeki Sky Team. (Radikal, aa)