Küresel ticarette tehlike çanları

Küresel ticaret görüşmeleri çöküşe doğru sürükleniyor. Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamy'nin liderliğinde taraf ülkelerin dün gerçekleştirdiği görüşmelerden de bir sonuç alınamadı.

İSTANBUL - Küresel ticaret görüşmeleri çöküşe doğru sürükleniyor. Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Pascal Lamy'nin liderliğinde taraf ülkelerin dün gerçekleştirdiği görüşmelerden de bir sonuç alınamadı.
ABD, AB, Avustralya, Brezilya, Hindistan ve Japonya'nın katılımıyla Cenevre'de yapılan görüşmelere bugün de devam edilecek. Ülke yönetimlerinin, görüşmelerde kilit önem taşıyan tarım sübvansiyonları konusunda henüz bir uzlaşmaya varamamış olmalarının, anlaşma umutlarının azalmasına neden olduğu belirtiliyor. Diplomatlar, hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ve küresel ticaret görüşmelerinde gitgide daha da kötümser bir havanın hâkim olduğunu ifade ediyor.
Lamy, yaptığı son açıklamasında, uzlaşı için ABD'nin tarım sübvansiyonlarını daha da düşürmesi, AB'nin tarım ürünleri ithalatı önündeki engelleri azaltması ve gelişen ülkelerin sanayi ve endüstriyel mal piyasalarını dış dünyaya açması gerektiğini kaydetmişti. Ancak söz konusu ülkelerden henüz olumlu yaklaşım sağlanmış değil.