Küreselleşme karşıtları, hakça paylaşım için Avrupa'yı salladı

Küreselleşme karşıtları, hakça paylaşım için Avrupa'yı salladı
Küreselleşme karşıtları, hakça paylaşım için Avrupa'yı salladı

Londra, Berlin, Paris gibi şehirlerde düzenlenen küreselleşme karşıtı gösterilere on binlerce kişi katıldı.

Londra, Berlin, Barcelona, Frankfurt, Paris ve Viyana gibi Avrupa'nın birçok şehrinde binlerce kişi, G-20 zirvesi öncesi küreselleşme karşıtı eylemler yaptı. Eylemciler, 'Faturayı halka ödetmeyin, önce insan' çağrıları yaparken 'hakça paylaşım' istedi

LONDRA - Gelişmekte olan G-20 ülkelerinin 2 Nisan Perşembe günü yapılacak zirvesi öncesinde başta Britanya’nın başkenti Londra ve Almanya’nın başkenti Berlin olmak üzere küreselleşme karşıtı düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı.
İş ve ekonomik adalet isteyen çevreyle ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesini isteyen küreselleşme karşıtlarından 150 grubu içeren 35 bin kişi, Londra’da Hyde Park’a yürüdü.

Hyde Park’ta buluştular

Burada organizatörler G-20’lerden daha şeffah ve demokratik ekonomik iyileştirme planını kabul etmelerini istediler. Dünyanın farklı noktalarından gelerek Londra’da toplanan yaklaşık 35 bin kişi, yoksulluk, iklim değişiklikleri ve işsizlik sorunlarına çözüm bulunması için Londra’nın ünlü açık alanı Hyde Park’ta buluştular.
‘Önce İnsan’ isimli eyleme katılanlar özellikle gelecek hafta 2 Nisan’da Londra’da yapılacak olan G20 zirvesine katılacak ülkelerin devlet başkanlarını, yoksulluk ve küresel ısınma konularında yeterince çaba sarfetmedikleri için protesto ettiler ve uyardılar. Polis, gösteri boyunca yoğun güvenlik önlemleri aldı. 

Aktivistlere önlem

Londra’daki gösterilerde 7’den 70’e çok sayıda kişi pankartlar açıp slogan attı. Küresel krizle ilgili sloganların yanı sıra, ‘özgür Filistin, Gazze’de barış ve küresel ısınmaya dur’ gibi pankartlar  da dikkat çekti. Saat 11.00’de başlayan yaklaşık dört saat süren 8 kilometrelik yürüyüş Temple’da başlayıp, Hyde Park’ta sona erdi.
Yürüyüş sırasında bir grup polis başı çekerken, aynı zamanda konvoyu helikopter ve ambulanslar da takip etti. Türkiye dahil dünyanın dört yanından katılan protestocular polise zorluk çıkartmadan yürüyüşlerini tamamladı. Guruba sonradan katılan siyah kırmızı bayraklı bazı aktivistlerin olay çıkarması beklendiği halde sıkı güvenlik nedeniyle protestolar olaysız Londra Hyde Park’ta devam etti. 

Finans merkezleri hedefti

Olay çıkacağı kesin gözüyle bakılan ve sıkı güvenlik alınan yürüyüş bir süre daha Hyde Park’ta müzikle devam ettikten sonra bitti ve kalabalık sloganlarını atmaya devam ederek dağıldı. İlerleyen saatlerde Londra’da hayatı durdurmayı düşünen anarşist grupların, ünlü finans kuruluşları ve firmalara ait gökdelenleri de hedefleri arasına aldıkları, bu binalara yapılacak baskınlarla buraların elektriğinin kesilmesini planlandığı bildirildi.
Eyleme, Türkiye’den Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Engin de katıldı. Önceki gün akşam dünya genelinde yapılan olan ‘dünya saati’ eylemi nedeniyle de İngiliz polisi yoğun güvenlik önlemi almaştı. Londra’da gelecek hafta boyunca her gün türlü eylemler düzenlenecek olması nedeniyle, polislerin izinleri iptal edildi.
Britanya ekonomisinin can damarı olan Canary Wharf bölgesindeki gökdelenlerin ve iş merkezlerinin bugün yerel saatle 20.30’da ışıklarını kapatmaları yönünde gelen sert ve tehditkâr istekler nedeniyle, bölgedeki ışıkların kapanacağı açıklandı. 

‘Fatura ödemeyeceğiz’

Britanya’nın yanı sıra Almanya’nın başkenti Berlin’de de 15 bin kişi büyük protestolarda bulundu. Ülkenin finans merkezi Frankfurt’un caddeleri de ‘krizinizin faturasını ödemeyeceğiz’ sloganlarıyla inledi. Frankfurt’taki gösterilere, yaklaşık 12 bin kişi katıldı. Frankfurt’taki gösteride konuşan Sol Parti Başkanı Oskar Lafontaine’e yumurta atıldı. Lafontaine, konuşmasını şemsiyeler ve polis koruması altında tamamladı. Berlin’deki protesto mitingi sonrasında aşırı solcuların polislere şişe attıkları, polisin olay çıkaran kimi kişileri gözaltına aldığı ifade edildi. Arbedede, kimi polis arabalarının camları kırıldı.

‘Kapitalizm yenilenemez’

Avusturya’da ise 6 bin 500 gösterici başkent Viyana’nın merkezinde toplandı. Göstericiler, tıpkı diğer Avrupa kentlerinde olduğu gibi ‘krizinizin faturasını ödemeyeceğiz’ ve ‘kapitalizm yeniden biçimlenenez’ sloganlarını attılar.
Fransa’nın başkenti Paris’te ise 200 kişilik küçük bir grup borsanın önünde ‘kumdan yapay bir cennet’ yaptı.
Organizatörler daha sonra ‘yapay mali cennetin’ ne denli kolay yıkılacağını göstermek için burayı yıktılar. Göstericiler, ‘cenneti’ yıkmadan önce kendi yaptıkları 5 bin avroları ortalığa saçtılar. (BBC, Reuters, ap)

ABD:?Lütfen iyimser olun
G-20 zirvesi öncesinde ABD’den de mesajlar geliyor. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Amerikalıların, ülke ekonomisinin geleceği için iyimser olmalarını istedi. Timothy Geithner, yaptığı açıklamada, ekonomi planlarındaki bankaların bilançolarındaki toksik varlıkların satın alınmasının çok önemli olduğunu belirterek, bu varlıkların temizlenmesinin ardından, bankaların kredi mekanizmasını yeniden kullanmaya başlayacağını söyledi. Geithner, kötü varlıkların satın alınması için oluşturulan kamu-özel sektör ortaklığının da, riskleri azaltmada en iyi model olduğunu savundu.      

Biden’dan protestoculara ‘Bir şans tanıyın’ çağrısı
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden G20 zirvesini protesto edenlerden, ekonomik krizle mücadelede hükümetlere bir şans tanımalarını istedi. İngiltere Başbakanı Brown dünya liderlerine işbirliği çağrısı yapıyor ev sahipliği yapacağı G20 zirvesine hazırlık niteliğinde Şili’de düzenlenen toplantıda konuşan Biden, dünya liderlerinin Londra’daki zirvede krize çözüm reçetesi konusunda anlaşmaya varacaklarını söyledi. Macar asıllı Amerikalı finansçı George Soros da BBC’ye yaptığı açıklamada zirvenin dünya ekonomisi için kritik bir dönemeç olduğunu ileri sürdü. Soros’a göre ya bu zirveden bir çözüm reçetesi çıkacak ya da dünya ekonomisi derin bir bunalıma doğru ilerleyecek. Önümüzdeki hafta G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Londra’da dün on binlerce kişi gösteri yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe katılan sendikalar, yardım kuruluşları, dini gruplar ve çevreciler işsizlik, fakirlik ve iklim değişimiyle mücadele çağrısında bulundu. Konuşmacılar G20 liderlerinden yeni bir küresel adaletin peşinde olmalarını istedi. Yürüyüş öncesindeki güvenlik kaygılarına rağmen protestonun bir ‘karnaval havasında’ geçtiği söyleniyor. Yürüyüş kolu başbakanlık binası önünden geçerken ıslıklarla protesto yapıldı. Londra’daki gösteride fakirlikle mücadele çağrısı yapıldı. Bir göstericinin Başbakan Gordon Brown’a gönderme ile ‘fazla mesainin keyfini sür’ diye bağırdığı bildiriliyor.
Kapitalizm karşıtı pankartlar taşınan gösteride, küresel ekonomik krizin sorumlusunun kapitalistler olduğu ileri sürüldü. İngiliz Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Brendan Barber, G20 liderlerinin küresel krizle mücadelede işbirliği konusunda anlaşmaya varmalarını istediğini söyledi. Binlerce gösterici bu protestoda “Sizin krizinizin faturasını biz ödemeyeceğiz” sloganı attı.