Küreselleşme yoksul yarattı

Türkiye koşullarında 350 YTL'lik ücretle açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan asgari ücretlinin, küresel gelir dağılımında en zengin yüzde 25'lik dilime girdiği belirlendi.


Büyütmek için tıklayınız

ANKARA - Türkiye koşullarında 350 YTL'lik ücretle açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan asgari ücretlinin, küresel gelir dağılımında en zengin yüzde 25'lik dilime girdiği belirlendi. Türkiye'yeki asgari ücretli dünyadaki 5 milyar 113 milyon kişiyi geride bırakıyor.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Muammer Kaya, Dünya Bankası Gelişme Araştırma Grubu'nun verilerini baz alarak 'Ne Kadar Zenginiz/Fakiriz' başlıklı çalışma hazırladı.
Çalışmaya göre, Türkiye'de aylık geliri 100 YTL olan bir kişi dünyadaki en zengin yüzde 50.36'lık gruba giriyor ve dünya nüfusunun yarısından daha zengin konumda.
Türkiye'nin durumu
Kaya, hızla kalabalıklaşan ve küreselleşen dünyadaki çarpıklıklar nedeniyle günde 1 dolardan az gelirle 1.3 milyar, 2 dolardan az gelirle de 3 milyar insanın yaşam savaşı verdiğini kaydetti. Dünya zenginlik listesi hesaplamasında dünya nüfusu 6 milyar ve kişi başına ortalama yıllık gelir de 5 bin dolar kabul edildi. Türkiye'de kişi başına milli gelir 4 bin dolarla dünya ortalamasının altında. Dünya nüfusunun yarısı dünya gelirinin yüzde 11.3'üyle geçinirken, en zengin yüzde 10'luk dilim pastadan yüzde 51'lik pay alıyor. Dünya nüfusunun en zengin yüzde 5'i dünya toplam gelirinin yüzde 34'ünü, en zengin yüzde 1 ise toplam gelirin yüzde 10'unu alıyor.